Bitva vendet a pak Tuři o senzaci

Už tuto sobotu se ve Svitavách rozhoří dvoudenní boje o stotisícovou odměnu a především o titul z Hyundai FINAL 4 Českého poháru basketbalistů. A půjde i o velký hon na letos v českých soutěžích nepokořený ČEZ Basketball Nymburk, který sází stovky na potkání a pohárovou obhajobu má za svůj jednoznačný cíl.

„My do toho půjdeme bojovně, s nasazením a uvidíme, na co to bude stačit. V první řadě se budeme snažit neudělat ostudu. Jinak do toho můžeme jít uvolněně, Nymburk je vyložený favorit, herně je jinde, a co jsem viděl zápasy Ligy mistrů, tak v nich hrál výborně,“ říká před sobotním semifinále (od 18:00) s favoritem Roman Marko, rozehrávač DEKSTONE Tuři Svitavy, které pohárové FINAL 4 budou o víkendu hostit i hrát vůbec poprvé za osmileté období mezi elitou.

Těžší protivník než Nymburk v současné formě, která je i podle soupeřů nejlepší za poslední sezony, široko daleko není k mání. Polabané za 22 kol základní části ligy nastřádali 14 stobodových zápisů v útoku, v pohárových utkáních přidali další čtyři, z toho tři uštědřili protivníkům z Kooperativa NBL. Jakou šanci tak mají Tuři, kteří naposledy hodně potrápili Nymburk před čtyřmi lety, kdy jej v domácím ligovém utkání dostali do prodloužení?

„Musí se nám všechno sejít – že budeme mít dobrý střelecký den v útoku a naopak Nymburk bude mít špatný, a my k tomu budeme dobře bránit. Potřebujeme něco vymyslet, aby se soupeř v útoku necítil tak dobře, protože teď hraje Nymburk výborně,“ uznává Marko, kterého aktuálně těší, že se jeho tým stále lépe sehrává s nedávnou posilou pod koš, euroligovým finalistou zpřed tří let Brentem Petwayem.

Svitavy míří do semifinále kompletní, což většinu dosavadní sezony rozhodně neplatilo. A zkušený tvůrce hry také doufá, že svitavský stánek bude na velký zápas vyprodaný. „Hala není tak velká, tak by se naplnit mohla.“

Až skončí FINAL 4, budou mít nymburští favorité v nohách už 17 zápasů za posledních 38 dní. Už přes měsíc tak jedou téměř co dva dny jeden zápas. Pro všechny soupeře je však špatným znamením, za stále nejeví žádné zásadní známky únavy.

„Dávám to zatím v pohodě a ani se necítím moc unavený, i proto, že trenér hlídá naši vytíženost v zápasech,“ pochvaluje si brzy 36letý veterán Petr Benda, podle nějž i přes občas už lenivějící nohy tým stále je připraven létat do brejků a podle manuálu zakončovat do několika vteřin.

Středočeši jsou vítězi posledních devíti závěrečných turnajů, jichž se zúčastnili, a ani letos nemyslí na nic jiného než na zisk trofeje.

„Před semifinále se nebudeme zaměřovat na to, čím by nás mohly potrápit Svitavy, ale hlavně na to, abychom předváděli svou hru, to znamená rychlý přechod, dobrou obranu a tlak na hráče s míčem. Pokud budeme hrát to co v Lize mistrů a ve většině zápasů NBL, nebudeme mít se Svitavami, doufám, problémy,“ hledí k sobotě Benda.

Jako první však půjdou v sobotu na svitavskou palubovku účastníci prvního semifinále – BK JIP Pardubice a BK ARMEX Děčín (15:00). A bude to duel s velkým nábojem z obou stran. Válečníci mají stále v paměti finálové pokoření z pardubické palubovky z roku 2016, Beksu zase tíží posledních pět porážek v řadě v soubojích s tradičním rivalem, včetně dvou proher z letošní základní části ligy, z nichž ta poslední se udála nedávno na pardubickém kurtu.  A právě tímhle zápasem se Severočeši po kritickém období odpíchli k mnohem lepším výkonům.

„Psychická výhoda by po té výhře v Pardubicích měla být na naší straně. Soupeř zase bude mít motivaci nad námi poprvé v sezoně vyhrát. Těším se na to, bude to dobrý zápas, nejspíš i v super atmosféře,“ tuší rozehrávač Děčína Lukáš Feštr.

„Nemyslím si, že by ty dvě prohry z letošní sezony měly na něco vliv. Soupeř i my jsme z větší části pospolu už několik let a každý vzájemný zápas je neskutečný boj, většinou až do konce. To, že poslední dvě utkání vyhrál soupeř, nemáme v hlavách. Bude to opět ohromně těžké, jako každý jiný zápas,“ oponuje power forward Pardubic Ondřej Kohout.

Jeho týmu podle všeho vyšlo nedávné posílení o amerického křídelníka Spearmana, který velmi efektivně nahradil uprázdněný prostor po odchodu ligového top skórera Burnetta. A hned se stal i nejlepším střelcem Východočechů. „Po jeho příchodu Pardubice vypadají, že jim Burnett nějak extra nechybí,“ souhlasí Lukáš Feštr.

Jeho tým jede do Svitav s tím, že chce hrát finále. To Pardubice mají před sebou vidinu nejvyšší. „Všechno jiné než celkové vítězství nemůžeme brát jako úspěch. A pokud by to vyšlo na finále, a byl by v něm proti nám Nymburk, chtěli bychom ho porazit taky,“ hlásí Ondřej Kohout.

Všechny čtyři zápasy Hyundai FINAL 4 budou v sobotu a neděli snímány na tři kamery a živě přenášeny přes portál tvcom.cz.

Vítěz poháru zinkasuje 100 tisíc korun, poražený finalista 60 tisíc, třetí tým 40 tisíc a čtvrtý celek 20 tisíc.

PROGRAM HYUNDAI FINAL 4

Sobota 17. února:
15:00 BK ARMEX Děčín – BK JIP Pardubice
18:00 ČEZ Basketball Nymburk – DEKSTONE Tuři Svitavy

Neděle 18. února:
14:00 Utkání o třetí místo
17:30 Finále

Comments are closed.