Kent dotáhl Beksu do finále

V první semifinále Hyundai FINAL 4 na sebe narazili už tradiční soupeři na české basketbalové scéně. Zatímco Pardubice si v ligové tabulce po základní části Kooperativa NBL stojí lépe než Děčín, tak Válečníci v obou dosavadních vzájemných zápasech dokázali zvítězit.

Úvod střetnutí nabídl ofenzivní basketbal a především Děčín prokazoval, že mu na tento finálový turnaj speciálně položená palubovka ve svitavské hale sedí. Severočeši se dokázali prosazovat ze středí i dlouhé vzdálenosti a především si doskočit své neúspěšné střely. Na útočném doskoku vyhráli první čtvrtinu v poměru 7:1!

Po krátké dvouminutové pauze ofenzivní tempo opadlo a oba celky začaly vést tvrdý boj o každý centimetr hřiště. Pardubice přitvrdily v obraně a především si více pohlídaly obranný doskok. Děčín tak nedostával druhé šance a jeho útočná produkce se snížila na minimum. Toho využili hráči Pardubic a i díky první trefené trojce v utkání a šňůře 13:0 se dostali poprvé do vedení. Šňůru sice trojkou přerušil Pomikálek, ale Východočeši chytili své tempo.

O to je nepřipravila ani poločasová pauza. Především Jackson Kent, jediný pardubický dvojciferný střelec prvního poločasu, pokračoval ve své ofenzivní jízdě. Pardubice tak získaly dosud nejvyšší náskok v utkání, když byly vpředu o deset bodů. To se nelíbilo Ondřeji Šiškovi, který zavelel k návratu Děčína na dostřel.

Na startu posledního dějství zafungovala opět zlepšená pardubická obrana, díky čemuž mohl náskok dosud vedoucího celku opět vyšplhat nad deset bodů. Děčínskou snahu o zvrat v utkání mařily ztráty svěřenců trenéra Budínského. Pardubice jich využívaly k rychlým protiútokům a směřovaly tak k finále Hyundai FINAL 4.

BK ARMEX Děčín – BK JIP Pardubice 62:75 (21:16; 31:36; 50:55)
Šiška 16, Pomikálek 12, Ježek 7, Feštr 6, Halada a Houška J. po 5, Krakovič 4, Grunt a Kroutil po 2, Houška P. a Landa 0 – Kent 23, Spearman 13, Martin 8, Nečas a Půlpán po 7, Kohout 6, Pandula 5, Švrdlík, Potoček a Welsch po 2
Fauly: 26 – 17

Levell Sanders, BK JIP Pardubice: „Chtěli jsme se soustředit na doskok a nenechat skórovat Děčín z přechodu do útoku. V prvním poločase měl sice jen čtyři body z rychlého protiútoku, ale Děčín skóroval ze druhých šancí, nehráli jsme dobře match-up, nekomunikovali. V poločase jsme říkal, že jsme se bavili o doskoku a žádný přitom nemáme. Ve druhém poločase jsme to zvládli a to byly ty klíčové faktory. Byl to pak úplně jiný zápas.“

Pavel Budínský, BK ARMEX Děčín: „Předně myslím, že to bylo pěkné bojovné utkání, které se od začátku hrálo v pekelném tempu. V konečném výsledku nás výhru stála lepší střelecká produktivita. V počtu střel z pole jsme jich sice měli víc, ale Pardubice si pomohly větším počtem trestných hodů (25:7). To v takovém utkání dělá rozdíl. V okamžiku, kdy jsme se propadli, tak Pardubice měly lepší start do druhého poločasu. My jsme se přiblížili na pět bodů, ale bohužel jsme dnes měli nízké procento z pozic, které jsme potřebovali dávat. To nás stálo minimálně vyrovnanou koncovku nebo i výhru. Pardubice si díky Kentovi a Spearmanovi utkání pohlídaly.“

Viktor Půlpán, rozehrávač BK JIP Pardubice: „My jsme si před zápasem řekli, že Děčín nechceme nechat útočně doskakovat a nechat ho hrát jeho tvrdou hru, ale cheme hrát svou hru, to znamená rychle, pohlídat si obranný doskok a běhat a uběhat soupeře, což se povedlo. Chvílemi měl Děčín dost útočných doskoků, ale vždycky jsme se z toho včas oklepali a dostali se přes něj.“

Ondřej Šiška, rozehrávač BK ARMEX Děčín: „Dali jsme prostě míň košů. (hořce se usměje) My jsme měli víc střel z pole (o 14), víc útočných doskoků (o 3) a míň ztrát (o 5), takže určitě rozhodla exekuce a trestné hody. Pardubice jich házely 25 a my pouze sedm. Nevím, čím to je, jestli fakt hrajeme tak tvrdě, anebo pardubičtí hráči jsou tak dobří, že si dokážou vynutit víc faulů. Je to už několikátý zápas, kdy je tak velký rozdíl v počtu házených trestných hodů. Tohle nás stálo zápas. Ubránit Pardubice na 75 bodů nebylo špatné, když se podíváme na jejich průměr v lize, ale útok nebyl optimální a chyběly body od některých hráčů a to bylo klíčové.“