Tur Marko: „Šanci máme, pokud se nám vše sejde“

Co můžete dělat, když proti vám stojí dosud v sezoně neporažený tým, co dává 11 trojek a 104 bodů na zápas, a váš útok je jen 82bodový? Máte pak nějakou šanci? Přesně v téhle situaci budou už v sobotu od 18 hodin basketbalisté Svitav, až půjdou na domácí půdě do semifinále Hyundai FINAL 4 Českého poháru proti nymburským obhájcům trofeje. Recept jednoho z nejzkušenějších Turů Romana Marka je nicméně poměrně jednoduchý.

„Šanci máme, pokud se nám vše sejde. To znamená, že budeme mít dobrý střelecký den v útoku a naopak Nymburk bude mít špatný. A my k tomu budeme i dobře bránit. Potřebujeme něco vymyslet, aby se soupeř v útoku necítil tak dobře, protože teď hraje výborně,“ dobře ví 31letý dirigent, jehož tým má v zádech aspoň důležitou výhodu domácího prostředí.

V této sezoně jej během 11 domácích utkání v lize nachytal pouze Kolín a favorizovaný Nymburk v úvodu ligy zvítězil ve Svitavách o pouhých 10 bodů. Dva členové aktuálního kádru – Tomáš Teplý a Jiří Jelínek – , by si navíc jistě vzpomněli i na čtyři roky starý domácí duel, který Tuři dostali právě proti Nymburku až do prodloužení.

„Půjdeme do toho bojovně, s nasazením a uvidíme, na co to bude stačit. Naším prvořadým cílem je neudělat ostudu, jinak do toho ale můžeme jít uvolněně. Nymburk je jasný favorit, herně je jinde. Co jsem viděl zápasy Ligy mistrů, tak v nich hrál velmi dobře,“ uznává Marko.

Svitavy jsou navíc i kompletní, což o většině předchozího průběhu sezony neplatilo. „Určitě si toho vážíme. Hlavně z pohledu tréninku je fajn, že nás tam bývá už jedenáct dvanáct a můžeme hrát pět na pět. Při všech těch zraněních a nemocech jsme někdy trénovali i v osmi devíti, což nebylo ideální. Teď i při zápasech můžeme díky častým střídáním držet vysoké tempo, což je pozitivní.“

Důležitou otázkou také těsně před FINAL 4 je, jak se zatím povedlo zabudovat nedávnou posilou Brenta Petwaye, a jakou formu si do turnaje přinese. Power forward, který ještě na podzim 2015 hrál Euroligu, má po pěti zápasech NBL průměry 4,6 bodu a 2,2 doskoku za 16 minut při 38procentní střelbě z pole.

„Sehráváme se dobře. Ono to nevypadá podle jeho čísel, protože bodů zatím tolik nedává, ale v obraně je velmi dobrý. Já jako rozehrávač s ním můžu hodně přebírat clony, protože on je v obraně atletický, má dlouhé ruce, navíc je chytrý a ví, kam se postavit, a co v těch situacích dělat. Jen ještě má nějaké tréninkové manko, protože byl delší dobu bez angažmá. Až tohle plně dožene, bude hodně platný,“ soudí Roman Marko.

Podle něj je znát, že Petway už v Evropě působí dlouho. „Není to ten klasický Američan, co čerstvě přišel z univerzity. Hraje hodně týmově.“

Z rozhovorů s novým spoluhráčem také vyplynulo, že 205 vysoký Američan nečekal tak dobrou ligu, jako je ta česká. „Překvapilo ho, jak těžké se tu hrají zápasy, které nejsou snadné ani pro hráče z lepších soutěží. I na našich trénincích ocenil, jak jsou náročné. Máme dost útočných systémů a ze začátku v tom trochu plaval, ale vstřebává to docela rychle a věříme, že nám ještě pomůže.“

Svitavy během týdne přidají do svých dějin dva zásadní milníky. Vedle premiérové účasti v pohárovém FINAL 4 se také vůbec poprvé za osm sezon mezi elitou propracovaly do nadstavbové skupiny A1 v Kooperativa NBL. A playmaker Turů si toho také náležitě cení.

„Už dřív jsem říkal, že skupiny A1 a A2 mají odlišnou úroveň zápasů. Loni jsem si vyzkoušel se Svitavami A2 a ta kvalita nebyla moc vysoká. A1 s utkáními proti Nymburku, Děčínu, Pardubicím nebo Opavě, to je něco úplně jiného a my se na to těšíme. Věřím, že doma budeme podávat minimálně stejné výkony jako dosud a něco vyhrajeme i venku, i když tam se nám nedaří. Na hřištích soupeřů jsme zatím vyhráli jen třikrát. Doufám, že budeme ještě konkurenceschopnější a že nyní třetí Opavě budeme v tabulce dýchat na záda.“

Comments are closed.