Napětí vrcholí. Hyundai FINAL 4 otevírá brány

PREVIEW SEMIFINÁLE HYUNDAI FINAL-4 Nejnapínavější. Nejnepředvídatelnější. Nejvyrovnanější. Mnohé slibuje letošní vyvrcholení Českého poháru Hyundai Final-4, při němž si to v pardubickém stánku na Dašické rozdá elita aktuálního pelotonu Kooperativa NBL – druhý Děčín, čtvrtá Opava, pátá domácí Beksa a sdíleně šestý Kolín.

Děčín přijíždí jako loňský těžce zklamaný finalista a čekatel na první klubový titul, který má trofej za jednoznačný cíl.
Opava si u pasu hýčká tři tituly z let 1997, 1998 a 2001 a při třech hráčských absencích bude útočit ze zálohy.
Pardubice neočekávají nic než titul, kterým by navázaly na svůj dosud jediný z roku 1994, a zároveň by smazaly pohárové zklamání z loňska.
A Kolín přebírá roli černého koně, jehož premiérový průnik mezi nejlepší čtyři je po bídném začátku sezony největším překvapením. Medvědi jsou zároveň týmem, který už v tomto ligovém ročníku dokázal porazit všechny účastníky velké pardubické párty.

O co se hraje?
Dva ze čtyř klubů o vůbec první trofej klubových dějin, s níž se pojí i prémie 75.000 korun. Poražený finalista si vezme 60.000, bronzový celek 45.000 a čtvrtý tým 30.000.

První semifinále obstarají v pátek od 17:00 Slezané s Válečníky, ve 20:00 pak ve večerní show nastoupí domácí Beksa proti Kolínu. Fanoušci, kteří se nemohou do Pardubic dostat, mohou celý turnaj, včetně sobotního duelu o bronz (16:00), sledovat na TVCOM.cz. Sobotní finále od 19:00 pak odvysílá stanice ČT Sport.

Další informace o turnaji, vstupenkách i programu můžete najít i na webu final4.cz

Semifinále 1
BK OPAVA – BK ARMEX DĚČÍN

První třaskavé semifinále skrývá řadu neznámých, z nichž tou první je, jak se oba týmy vyrovnají se svými zraněními. Opava postrádá rozehrávače Dragouna a dva podkošové hráče Kvapila (zánět v noze) a Gniadka (kotník), kdy zejména absence Gniadka může být pro tým kritická.

V týmu Děčína visí otazník nad startem křídelníka Pomikálka, který bývá využíván i na pozici 4, a hodně platný je i na doskoku. Bez něj by po odchodu Kaši tým měl do rotace jen tři podkošové muže, neboť Musel byl dosud využíván pouze sporadicky. Chybějící Pomikálek by ovšem po odchodu Bosáka zároveň významně snížil rotaci křídel, což bylo cítit už v ligovém utkání v Ostravě.

Opava první zápas v lize doma těsně ztratila, když jí chyběli na perimetru Klečka s Jurečkou, a Severočeši (bez křídel Bosáka s Bažantem) triumfovali 10 trojkami proti 7 domácích. V Děčíně pak slavně v prodloužení zvítězila Opava, jež přežila i obří díru na doskoku (rozdíl 19), ale pomohl jí abnormální počet 27 ztrát domácích a zejména hvězdný výkon rozehrávače Šiřiny. Zajímavostí bylo, že v utkání jí chyběli pivot Kramný i rozehrávač Klečka, jen 12 minut kvůli faulům odehrál křídelník Zbránek a pouze 15 zdravotně limitovaný podkošový hráč Blažek. V dosud posledním střetu Opava vyhrála doma o jediný bod, byť j&iacute ; chyběli Gniadek s Dragounem. Hosté byli pro změnu bez křídla Strii, který „asistoval“ u porodu synas.

Oba týmy mají podobě výkonný útok atakující 80 bodů, v obraně je ale výrazně (o téměř 7 bodů) lepší Děčín. Ten je významně lepší i na doskoku (39-32), v němž je Opava vůbec nejslabší z letošní NBL. Oba týmy sázejí přes 9 trojek na utkání (Opava z 29 pokusů, Děčín z 27,6), ovšem Děčín s lepším procentem. Otázkou však je, nakolik se týmy v dnešním duelu budou na dalekopalbu spoléhat. Dvojky jsou pak výsadou Opavy (55 procent), jež navíc téměř 14 bodů doručuje z šestek, pro něž si chytrou hrou umí dojít.

Děčín musí zamezit právě opavským seběhům a šikovným pick-and-rollům, přičemž tradičně musí dostat míč co nejvíc z rukou lídra týmu Šiřiny, neboť jeho asistence budou vždy škodit méně než body. Slezané se musí ze všech sil snažit vyrovnat se silou soupeře na doskoku a jeho předpokládanou taktikou hrát přes své dlouhé, na nichž bude mít převahu, neboť centr Kramný má kvůli menší pohyblivosti v obraně limitované využití. Opava tak nejspíš ve větší míře přistoupí ke své často úspěšné zóně.

Jakub Šiřina (rozehrávač BK Opava): „Naším cílem je dostat se do finále. Pak by přijelo na sobotní finále ještě pár fanoušků navíc a my uděláme všechno pro to, abychom pohár získali. Je to o dvou zápasech a možné je všechno.“

Dušan Štěnička (GM Opava): „Do Pardubic jedeme s cílem dosáhnout mety nejvyšší. Máme sice problémy se zraněnými hráči, ale ostatní jsou ochotni se v pátek s Děčínem porvat o finále.“

Pavel Budínský (kouč BK Armex Děčín): „Po roce jsme opět účastníky Hyundai Final-4 a za to jsme moc rádi, neboť na obhájci titulu z Prostějova lze vidět, že účast na této akci není samozřejmostí. V semifinále narazíme na Opavu, s níž jsme poslední dvě utkání v lize sice prohráli, ale vždy jsme měli reálnou šanci vyhrát. Proto si myslím, že i před tímto utkáním je těžké predikovat jeho vítěze. Dle mého názoru bude rozhodovat o úspěchu momentální forma jednotlivců a zároveň spousta drobných detailů, které v takovýchto utkáních mají vliv na průběh hry, potažmo na konečný výsledek.“

Jakub Houška (centr BK Armex Děčín): „S Opavou očekávám urputný boj, který mohou rozhodnout maličkaté chyby. A já doufám, že těch chyb uděláme tentokrát méně my a do finále se dostaneme. Naše letošní vzájemné zápasy v lize rozhodovaly opravdu drobnosti, některé špatně vyřešené situace, které známe, už jako kdyby byly naše, nebo naopak špatně dořešené útoky, které se daly vyřešit jinak – a my víme jak. Velkou devizou soupeře je trojková střelba. Když jim to padá, tak se to těžko brání.“

Atrakce utkání: vystoupení PM Stars Pardubice, A-tým i juniorky.

 

Semifinále 2
BK JIP PARDUBICE – BC GEOSAN KOLÍN

Lahůdkou bude z pohledu posledních výsledků i druhé semifinále mezi domácí Beksou a nevyzpytatelnými Medvědy z Kolína, s nimiž na (pro klub) historický turnaj pocestují i dva autobusy fanoušků.

Už dopředu je jasné, že domácí budou bez jednoho ze tří klasických dlouhých Kohouta  (zranění nohy z tréninku, chybět může z důvodu nemoci i jiný podkošový hráč Šoukal), což bude při dvou zápasech ve dvou dnech klást velké nároky na zbývající duo Švrdlík – Nečas, i na tradiční výpomoc Walla, případně dalších.

Nicméně právě v tomto duelu dlouhých možná nebude tolik potřeba. Kolín v posledním vzájemném zápase hrál v extrémně malé sestavě, kde i jediný „dlouhý“ Skinner neměl ani 2 metry. A třeba naposledy se Svitavami se Medvědi pokoušeli změnit vývoj utkání posíláním míče na rozehrávače Hunta v dolním postavení. Nějakou takovou „kulišárnu“ zkusí kouč Benáček jistě i dnes, kdy ale bude kouzlit především s obranou, kde nebude (mimo jiné) chtít pustit dovnitř nebezpečného rozehrávače Autreyho.

Beksa, jež má o 5 bodů lepší útok i obranu, jednoznačně spoléhá na své dvojky (průměr tref 24,7 proti 18,5 Kolína) a soupeře bude chtít drtit nejen tlakem v obraně, ale také záplavou svých doskoků. Prakticky nejde pod číslo 40 a v poslední době už zapisuje i padesátky!

Málo ztrácející Kolín se bude chtít víc opřít o své trojky (průměr 8 daných), na něž si musí dát Beksa mnohem větší pozor než před týdnem na půdě soupeře, a také o své veleúspěšné trestné hody, z nichž těží 15 bodů na utkání.

Beksa uspěla jen v prvním střetu sezony v Kolíně, kde soupeře zničila na doskoku, trojkami i dvojkami. Na Dašické jí ale střelecký prach totálně zvlhl a ve svém posledním zápase kariéry se zranil i její současný stratég Levell Sanders. Ten byl v nové roli už u neuvěřitelného závěru utkání z minulého týdne, kdy Medvědi doma za posledních 14 minut trefili 11 trojek a otočili skore z -16 bodů.

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Jako hráč jsem se vždycky těšil na finálový turnaj Českého poháru, především z toho důvodu, že se potkají čtyři nejlepší týmy a ty máš šanci předvést svůj nejlepší výkon právě v této nejtěžší konkurenci. Z pozice trenéra to už takhle neberu. Tyto pohárové zápasy beru tak, že zkrátka musím připravit svůj tým stejně jako na ostatní zápasy. Samozřejmě dobře vím, že kdyby se nám podařilo pohár vyhrát, bylo by to podruhé v historii klubu, což by bylo něco mimořádného, ale my se v tuhle chvíli maximálně soustředíme pouze na to, abychom zvládli co nejlépe první utkán&ia cute;. Kolín je specifický tým, díky stylu, jakým hraje. Když se podíváme na nedávný vzájemný zápas v Kolíně, často měli na palubovce pět malých hráčů. V lize nenajdeš jiný tým, který by hrál tímto stylem, v tomto jsou tedy určitě specifičtí. Navíc trenér Benáček je trenérem, který využívá různé druhy obran, mění je a my na to musíme být připraveni.“

Predrag Benáček (kouč BC Geosan Kolín): „Postup mezi čtyři nejlepší týmy Českého poháru je pro nás skvělý úspěch, dobrá reklama pro klub i pro město. Cesta pro nás ale ještě neskončila, určitě se chceme pokusit získat trofej, nikdo z účastníků není bez šancí. Tím, že nestartuje Nymburk, má Final Four obrovský náboj. Nám už se letos podařilo všechny zúčastněné soupeře porazit, ale také se všemi prohrát. I to svědčí o obrovské vyrovnanosti. V semifinále nás čeká nesmírně těžký zápas, protože Pardubice v domácím prostředí ještě umocní svou sílu a udělají všechno pro úspěch. My už jsme jednou letos v Pardubicích vyhráli, bude složité to zopakovat, ale sílu na to určitě máme.“

Atrakce utkání: vystoupení IM Cheer Pardubice a Flying Boys Kolín.

 

Partnerstrip_Black_FINAL 870

Napsat komentář

Emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *