Nymburská ofenziva byla nad síly Turů

Druhé semifinále Hyundai FINAL 4 proti sobě svedlo domácí tým DEKSTONE Tuři Svitavy proti papírově největšímu favoritovi na celkové prvenství v Českém poháru ČEZ Basketball Nymburk.

Našlapaná hala Na Střelnici, která oproti běžným utkáním Kooperativa NBL ještě rozšířila svou kapacitu, doprovodila semifinálové střetnutí domácích Turů patřičnou atmosférou. Oba celky navíc hned úvodu popustily stavidla ofenzivnímu basketbalu, a tak se bylo opravdu na co dívat.

Malý náskok si jako první vytvořili domácí, ale pak začal přebírat aktivitu Nymburk. Turům nefungovala dobře obrana, a tak v domácím prostředí inkasovali za prvních deset minut 29 bodů. Jen díky úspěšnému útoku především z úvodu utkání nebyl rozdíl ve skóre tak propastný.

Útočná podívaná pokračovala i po krátké přestávce. Nymburk nenechal obranu Turů ani na chvíli oddychnout a atakoval jí rychlým přechodem i po obdrženém koši. Obhájce pohárového prvenství jen za první poločas vytěžil z rychlých protiútoků 29 bodů! Domácí naopak v této statistice vyšli naprázdno. Kosmetickou úpravu poločasovém výsledku dal v poslední vteřině dopichující domácí Roseboro.

Po poločasové pauze se hra domácích zcela rozpadla. Nymburk pokračoval ve spanilé ofenzivní jízdě. Stovku překonal Boris Barac už šest minut před koncem úspěšnou trojkou. Velký prostor na hřišti tak mohl alespoň dostat mladý rozehrávač domácích Turů Eduard Kotásek.

Nymburk si po roce opět zahraje o titul z Hyundai FINAL 4. Soupeřem mu bude od 17:30 BK JIP Pardubice. Od 14 hodin si pak o bronz zahrají BK ARMEX Děčín a domácí DEKSTONE Tuři Svitavy. Oba zápasy budou přenášeny v přímém přenosu na webu TV Com.

ČEZ Basketball Nymburk – DEKSTONE Tuři Svitavy 111:59 (29:20; 56:42; 90:51)
Ray, Benda, Bohačík a Barac po 13, Pumprla 11, Lawrence, Davis a Kříž po 10, Berisha 9, Peterka 5, Vyoral a Hruban po 2 – Roseboro 13, Marko, Slezák a Kerr po 9, Teplý a Stria po 5, Petway 4, Kotásek 3, Smithson 2, Puršl a Jelínek 0
Fauly: 17 – 20

Lubomír Růžička, DEKSTONE Tuři Svitavy: „V první řadě si musíme uvědomit, že Nymburk teď hraje jeden z nejlepších basketů za poslední roky. Byli jsme si toho vědomi. Trochu mě mrzí, že jsme v prvním poločase dostali několik laciných košů a rozdíl byl 14 bodů. Pořád jsem věřil, že do třetí čtvrtiny můžeme vstoupit dobře, ale dělali jsme školácké chyby na rozehrávce v přechodové fázi. Neříkám, že to byla chyba rozehrávače. Nymburk to trestal jednoduchými dvojtakty. Jejich komfortní náskok mě vedl k tomu, že bych měl vystřídat. Věřím tomu, že proti Nymburku by základní sestava prohrála kolem 20 bodů a ten zápas by vypadal jinak. Nemělo ale cenu to dnes hrotit, když hrajeme zítra ve dvě hodiny o bronz.“

Oren Amiel, ČEZ Basketball Nymburk: „Hráči šli do zápasu s ještě větším soustředěním, protože už je to turnaj o titul. Nemyslím si, že první poločas byl pro nás snadný, Svitavy mají opravdu můj respekt, hrají dobře v útoku a sdílejí míč, naším cílem tak bylo narušit plynulost jejich útoků, protože to je jejich identita. Poslední tři zápasy měli zhruba 40procentní úspěšnost z trojek, kolem 22 asistencí a to něco vypovídá o jejich útoku. My jsme ale v obraně odvedli dobrou práci. A tři trojky Petra Bendy v úvodu druhé půle? Petr může střílet, kdykoli je volný, protože dobře cítí, kdy si střelu má vzít, a kdy naopak ne. T rojky zl epšil a prokazuje to jak v ligových zápasech, tak v Lize mistrů… Ve finále nás čeká těžká práce, Pardubice s námi dokážou hrát, ostatně nedávno nás málem porazily v lize.“

Luboš Stria, DEKSTONE Tuři Svitavy: „Chtěli jsme na domácí půdě hrát vyrovnaný zápas, věřili jsme si. Myslím, že prvním pět minut jsme začali dobře, ale rozhodla kvalita. Oni proměňovali velké množství trojek, i když mnohdy nebyly úplně lehké. To nás zalamovalo. My jsme se do toho snažili dát veškerou energii, ale už ve třetí čtvrtině jsme zjistili, že to nepůjde. Nesklonili jsme hlavy. Oni ale hrají strojově přesně, prostě nás převálcovali. Nepamatuji Nymburk, aby hrál takhle dobře. Potvrdili svojí formu z Ligy mistrů a jsou opravdu někde jinde než celá liga.“

Tomáš Vyoral, ČEZ Basketball Nymburk: „Výsledek vypadá, že to bylo snadné, ale v prvním poločase Svitavy zlobily. Nicméně během prvních dvou minut druhého poločasu jsme definitivně rozhodli a myslím, že jsme jasně ukázali, kdo je v Česku nejlepší. Na zápas jsme se připravovali o něco důkladněji a vyplatilo se to. I ve finále bude, asi jako vždycky, záležet na nás, s jakou intenzitou budeme hrát a bránit. Pokud budeme hrát jako dnes, nevidím důvod, proč bychom nevyhráli.“