Olomoucko po obratu do Final-4

O oba hlavní rozehrávače oslabený tým Olomoucka se ještě hodně dlouho po zápase musel divit, jak vyvázl s výhrou 86-79 nad Pardubicemi, jež jej ve čtvrtfinále Českého poháru na domácí půdě posunula do Hyundai Final Four. V zápase s 6 technickými chybami a čtyřmi nesportovními fauly, v němž si týmy permanentně stěžovaly na výroky nepřesných arbitrů, se víc nehrálo, než hrálo a v koncovce měla nejpevnější nervy hanácká náhradnická divize spolu s lídrem týmu Lukášem Palyzou, který za posledních 5 minut vysázel 10 ze svých 13 bodů.

Beksa má za sebou typický výkon i výsledek z posledních dnů, kdy se po dobrém začátku a dvojciferném vedení v dalším průběhu zápasu propadala stále hlouběji, sklouzávala k individualismu se spoustou těžkých zakončení obou perimetrových amerických guardů, až se utopila ve ztrátách (13 ve druhé půli), zmaru a frustraci.

Na palubovce Olomoucka zprvu využívala trvající absence domácích Močnika s Pelkem, jen za první čtvrtinu získala v obraně 5 míčů a v útoku 6 doskoků a domácí po 8 ztrátách za prvních 8 minut nabrali manko 6-23. Pak jejich tým sice začali zvedat náhradníci Goga s Norwou, ale hosté si ještě minutu před poločasem udržovali 13bodové vedení.

Domácím ovšem vyšel závěr druhé čtvrtiny a ve třetí se kutali stále blíž. Beksa se však vedení nechtěla vzdát docela a 6 minut do konce za stavu 66-74 byla stále v nadějné situaci. Pak ale navršila téměř všechny myslitelné chyby a po 6 ztrátách, pouhých 5 bodech, 2 nesportovních faulech a jedné technické chybě se propadla do minusu.IFrame

Domácí snajpr Palyza třemi tříbodovými akcemi v řadě nejdřív srovnal na 77-77, Norwa s Váňou otočili na 81-77 a v závěrečných hádkách se sudími si Hanáci šestkami už náskok pohlídali.

Poměr technických chyb v utkání byl 3-3, poměr nesportovních faulů 1-3, a poměr ztrát 26-21, z toho jen v poslední čtvrtině 6-7.

Domácí celek vedli Douglas (19+12 doskoků, 5 ztrát), Goga (15+5 asistencí), Norwa (13+10 doskoků, 3 asistence, 3 zisky, 7F+ za 26 minut, nejužitečnější) a Palyza (13, z pole 13/2, trojky 9/1). Za hosty kontrovali Williams (19+8 doskoků, 5 asistencí na 7 ztrát, 5 zisků a 7F+), Jackson (15, z pole 18/5, trojky 9/1), Půlpán (11, bez doskoku za 38:17) a Kohout (10). V o trochu širší rotaci hrající domácí si víc pomohli ze šestek (23-18), zpod koše (38-28), z druhých šancí (14-8) i produkcí náhradníků (35-20).

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Od začátku jsme byli hodně nervozní. Strašně jsme chtěli postoupit do finálového turnaje a to nás poznamenalo. Udělali jsme šestadvacet ztrát, to je neuvěřitelné číslo, se kterým se nedá vyhrát. Nám se to povedlo, protože tým hlavně ve druhém poločase odvedl výbornou práci v obraně. Pardubice hrály hodně dobře, nám ovšem parádně vyšla především poslední pětiminutovka a proto jsme stále ve hře o pohár.“

Levell Sanders (kouč BK JIP Pardubice): „Byli jsme dobře připraveni a tomu odpovídal povedený začátek. Přes tři čtvrtiny jsme byli lepším týmem. V závěru však Olomoucko získalo několik útočných doskoků, dalo pár důležitých košů. Třeba Adam Goga proměnil v klíčovém okamžiku svůj nájezd. Závěr patřil domácím. Vyhráli a proto si postup zaslouží.“