Opava po 13 letech v pohárovém finále

Souboj mezi domácími Orly Prostějov a BK Opava nebyl „jen“ řežbou o postup do Hyundai FINAL 4, ale také příležitostí pro domácí nově se rodící celek, aby dosáhl na svůj první úspěch, který by mu zcela jistě pomohl v boji o play-off v Kooperativa NBL.

Derby v semifinále Hyundai FINAL 4, to byla příležitost pro fanoušky obou celků, aby se vyzbrojeni hlasivkami, bubny a trumpetami vydali do prostějovské haly podpořit své favority. O bouřlivou atmosféru tak nebyla nouze. Navíc když všemu nahrával i průběh zápasu. Domácí do něj dali velké množství energii, díky čemuž si brzy vybudovali slibný náskok.

Prostějov hrozil především z podkošového prostoru. Proti nižší sestavě Opavy si domácí pivoti ve vymezeném území věděli rady. Prostějov drtil svého soupeře na doskoku a například po útočných doskocích zaznamenal v prvním poločase 13 bodů, přičemž Opava z této činnosti nevytěžila ani bod. Opava oplácela z dlouhé vzdálenosti, jako třeba Šiřina střelou od půlky v poslední vteřině druhé čtvrtiny.

Krátce po změně stran si svůj čtvrtý faul udělal Martin Gniadek, což pro podkošovou sestavu Opavy byla citelná rána. Jenže Petr Czudek mohl svého ústředního pivota stáhnout, protože hra Prostějova se začala drolit. Opět se začaly projevovat problémy s obranou, které nesehranou sestavu provází v posledních zápasech. Když se přidaly i nepřesnosti v útoku, bylo o druhém finalistovi Hyundai FINAL 4 rozhodnuto.

Opava si závěr utkání užívala. Ochoz nad košem, kam pozdější vítězové útočili ve druhém poločase, hýřil modro-žlutými barvami a každý další úspěch slavil čím dál víc. Rozdíl ve skóre se vyšplhal až na 20 bodů. Opava tak postoupila do pohárového finále po 13 letech. Zítra se v něm utká v ČEZ Basketball Nymburk.

 

Orli Prostějov – BK Opava 63:85 (20:12; 40:36; 49:61)
Souček 16, Simmons 15, Rackley 9, Dyck 8, Fitzpatrick 6, Jacobs 4, Talley 3, Sehnla 2, Choleva, Goga, Váňa a Novák 0 – Jurečka 22, Šiřina 17, Klečka 10, Dragoun 9, Gniadek 8, Cvek a Bujnoch po 4, Blažek a Kvapil po 2, Zbránek 0
TH: 19/14 – 15/14
Trojky: 5 – 11
Doskoky: 42 – 32
Zisky: 6 – 10
Ztráty: 24 – 9
Asistence: 13 – 17
Fauly: 17 – 17

 

Zbyněk Choleva, Orli Prostějov: „Už v půlce jsme měli 14 ztrát a čekali jsme, kdy Opava přitvrdí. To se ve druhé polovině taky stalo. Nevím, jestli je to ztráta koncentrace, neumění nebo nezkušenost… Oba Američané jsou mladí a s tímto moc zkušeností nemají. Možná podcenili Šiřinu, Kouřila a Jurečku na trojkovém oblouku. To si můžeme opakovat pořád dokola. V útoku se to pak rozpadlo. Chtěli jsme je porazit 1 na 1, což bylo v pořádku. Situace jsme si vytvořili, ale už jsme si pak nepodali balón, který bychom zakončovali.“

 

Petr Czudek, BK Opava: „Říkal jsem klukům, že musíme využít jakoukoliv možnost, která se naskytne. Stalo se tak v Českém poháru. Nebyla to tak jednoduchá cesta, jak to vypadá. Bylo vidět, že si uvědomujeme roli favorita, což je těžké hrát na hřišti soupeře. Nevěděli jsme co čekat od nových prostějovských hráčů. Na začátku zápasu to byla z naší strany křeč. Že skončil jen o čtyři body beru jako vítězství z naší strany. Neměli jsme neutrální míče, neskákali jsme, pouze jsme se snažili. To bylo málo. Ve druhém poločase už jsme hráli chytře v útoku a v obraně. Byli jsme ve větší rotaci 11 hráčů proti 7. To se ukázalo ve třetí a čtvrté čtvrtině. Šli jsme přes Prostějov a ten už neměl co nabídnout. Tým domácích se sehrává v obraně i útoku.“

 

Zítřejší program Hyundai FINAL 4
15:00 Orli Prostějov – BK JIP Pardubice (o 3. místo)
18:00 ČEZ Basketball Nymburk – BK Opava (finále)

Comments are closed.