Feštr: Psychická výhoda by měla být na naší straně

S LUKÁŠEM FEŠTREM PŘED HYUNDAI FINAL 4 Je to trochu paradox. Ačkoli se na závěrečný turnaj domácího poháru Hyundai FINAL 4 ohromně těší, zároveň přiznává, že svitavský stánek, který bude za týden pohárové klání poprvé hostit, patří mezi jeho nejméně oblíbené. „Nevím proč, ale nehraje se mi tam vůbec dobře,“ říká rozehrávač BK ARMEX Děčín Lukáš Feštr, který ale tohle všechno bude muset hodit za hlavu.

„Doufám, že nám to tam sedne, předvedeme dva dobré výkony a vybojujeme finále. S tím, že ho budeme chtít hrát, do Svitav taky pojedeme,“ vyhlásil playmaker, jenž věří, že minimálně na semifinále s Pardubicemi, jež se odehraje 17. února od 15 hodin, dorazí i početný zájezd severních tifosi.

Pro děčínský tým by to byla odměna i za to, že se na Hyundai FINAL 4 vůbec probojoval. Protože los mu nakladl do cesty velmi těžko zdolatelné překážky. Začalo to už v pátém kole až šokující domácí porážkou o 6 bodů s jen šestičlennou ekipou USK. Válečníci však hrozbu vyřazení, jež by znamenala už dvouletou absenci ve FINAL 4, dokázali odvrátit v odvetě na Folimance, kde dominovali výhrou o 24 bodů.

Jenže ani žhavý dvojduel ve čtvrtfinále s Ústím nebyl žádnou procházkou růžovým sadem. V prvním domácím utkání přišli Válečníci v závěru o velký náskok a byli rádi za vítězství o šest. V poločase odvety na ústecké palubovce byli zpět o 13 bodů, ale ve druhé půli vývoj zvrátili a vybojovali postačující porážku o bod.

„Naše cesta do FINAL 4 asi nemohla být těžší, ale těžkou jsme si ji udělali převážně sami,“ neskrývá Feštr. „USK nás na našem hřišti totálně zničil. Nevím, jestli jsme ho v té sestavě podcenili, ale hrál dobře a my špatně. Ten zápas pro nás byl v každém případě alarm, který nás postavil do pozoru. A na pražské Folimance z nás bylo už od začátku cítit, že to nemá kam zahnout. Od první minuty jsme byli naprosto soustředění, udávali tempo hry a první koš z pole jsme od domácích dostali až po 12 minutách.“

I v odvetě proti Ústí se podle bývalé opory USK projevila týmová síla Děčína. „I když jsme v poločase prohrávali dvojciferným rozdílem, po změně stran jsme to během asi pěti minut stáhli. Už i za ten půlrok, co v Děčíně jsem, cítím, že jakmile jde do tuhého a přibývá na důležitosti zápasů, dokážeme zahrát fakt skvěle, ať to byla odveta na USK, nebo nedávný ligový zápas v Pardubicích, kam jsme po dílčí krizi a porážce v Kolíně o 24 jeli v podstatě jako outsideři a nikdo nepočítal s tím, že bychom mohli vyhrát. A my to dokázali, navíc po skvělém výkonu,“ pochvaluje si Válečník-prvoročák.

Ten se novým kolegům už stihl přiznat, že před loňským ligovým semifinále jim proti Pardubicím vůbec nevěřil. „Oni pak ale předvedli skvělou sérii a vyřadili Pardubice suverénně. Neumím to ani popsat, ale ten tým tu drží hodně při sobě a v pravý čas za to umí vzít. Jeden bojuje za druhého a je to něco neuvěřitelného.“

Není třeba dodávat, že 23letý playmaker se s nově nabytými zkušenostmi na své první kariérní FINAL 4, kde záleží na každém jednom útoku i obraně, opravdu těší. Už proto, že před šesti lety, kdy sestava jeho USK s Hrubanem, Votroubkem, Šotnarem či Kyzlinkem dobyla v závěrečném turnaji poháru nečekaný bronz, u toho kvůli účasti na juniorské Eurolize chyběl.

„Tyhle zápasy o všechno mám hrozně rád, mohl jsem to zažít už na republikových FINAL 4 v mládeži. Miluju to, navíc když to má dobrou atmosféru. Třeba teď odveta čtvrtfinále v Ústí měla neuvěřitelný náboj. Přišlo mi to jako rozhodující zápas play-off, oba tábory fanoušků hnaly své týmy dopředu a pro takové chvíle basket člověk dělá – aby z toho fanoušci měli radost a my měli na co vzpomínat, zvlášť když to dopadne dobře,“ nechává se unést týden před semifinále s Pardubicemi.

Feštr považuje za výhodu, že jeho Děčín úspěšně zvládl nedávný ligový souboj právě s Beksou, navíc na její palubovce. A v rámci sezony zatím vede 2-0.

„Psychická výhoda by po té poslední výhře měla být na naší straně. Soupeř zase bude mít motivaci nad námi poprvé v sezoně vyhrát. Těším se na to, bude to dobrý zápas, nejspíš i v super atmosféře.“

I když uznává, že Dominez Burnett, který nedávno z Pardubic odešel do lotyšského Ventspilsu, byl pro soupeře – i jako ligový top skórer – klíčovým hráčem, oceňuje i jeho náhradu Brandona Spearmana, který se už po třech ligových zápasech stal s průměrem 16 bodů top skórerem týmu.

„Má kvalitu a zkušenosti z bundesligy, takže to není hráč do počtu. Po jeho příchodu Pardubice vypadají, že jim Burnett nějak extra nechybí a odehrály už dobré zápasy. Burnett byl sice pro tým hodně klíčový, ale zase to nemůže stát na jednom hráči. Zvětšily se role ostatních a až na ten zápas s námi, kdy už neměli Burnetta a ještě nepřišel Spearman, a bylo vidět, že když občas potřebovali dát koš, tak jim jako střelecký lídr Burnett chyběl, touhle změnou neutrpěli.“

Aktuálně čtvrtý nejužitečnější Válečník nepopírá, že jeho tým měl při losu štěstí, že se v semifinále vyhnul obhájcům trofeje z Nymburka, na něž by tak Severočeši mohli narazit až v případném finále.

„Na začátku roku jsme v ligovém utkání v Nymburce ukázali, že s ním dokážeme hrát, když jsme tři čtvrtiny vedli, ale pro semifinále FINAL 4 byly určitě přijatelnějším soupeřem domácí Svitavy, nebo Pardubice,“ podotýká Feštr, který současný herní projev Nymburka označil za nejlepší za poslední roky.

„V útoku určitě, v obraně si tím ale nejsem jistý. V minulých letech ji Nymburk míval lepší. Ale co k tomu říct, když je schopný dávat 120 bodů za zápas, a i v Lize mistrů nemá problém nastřílet 90 nebo 100 bodů. Není tak snadné s takovým soupeřem hrát, navíc při jeho stylu se zakončováním do šesti až osmi vteřin. Kdokoli je volný, bere si první možnou střelu. Nymburk má navíc hodně běhavou a fyzickou sestavu. Pro nás i ostatní týmy je ale výzvou se s ním porovnávat a dokázat si, že na něj máme,“ nebál by se děčínský dirigent ani případného souboje ve finále Hyundai FINAL 4.

Pohárový turnaj se pro Válečníky blíží v době, kdy ještě potřebují zvládnout poslední dva zápasy základní části NBL, aby jim neunikl kýžený postup do skupiny A1. Nerozostří to soustředění týmu na FINAL 4?

„Nemáme si na co stěžovat. Já osobně jsem rád, že se hraje takhle v rychlém sledu, je to lepší než celý týden trénovat. Musíme teď v sobotu vyhrát v Jindřichově Hradci, pak ve středu doma porazit Ostravu a až pak se soustředit na FINAL 4. Komplikace to ale není, těšíme se, že těch zápasů bude hodně,“ vyhlíží čtyřzápasový nářez v nejbližších devíti dnech Lukáš Feštr.

Comments are closed.