Obhájce na Hanáky, Opava na Děčín


Los Hyundai Final Four Českého poháru basketbalistů vygeneroval dvě atraktivní semifinálové dvojice. V prvním duelu se utká Olomoucko s Nymburkem a ve druhém Děčín s Opavou. Závěrečný turnaj domácí pohárové soutěže, v níž trofej obhajuje Nymburk, hostí o víkendu 9. a 10. února Nový Jičín, tedy někdejší známé sídlo tuzemské podkošové scény.

Hanáci těžko mohli přijmout výsledek losu s nadšením, ale flintu do žita předem rozhodně neházejí.  „Nymburk je nejtěžším možným soupeřem, pohár je ale při formátu Final Four specifická soutěž a já věřím, že pokud budeme kompletní, budeme sahat po postupu do finále. Musíme se dokonale připravit na klíčové hráče Nymburka, podat špičkový výkon a vyrovnat se fyzičnosti zejména podkošové sestavě soupeře. Navíc věřím, že nás přijede podpořit naše skvělé fanouškovské jádro a vytvoří nám domácí atmosféru,“ zhodnotil soupeře pro první semifinále, jež se odehraje v sobotu 9. února od 14 hodin, křídelník Lukáš Palyza.

V 17:00 si to stejný den rozdají Válečníci se Slezany, jejichž poslední vzájemný souboj skončil na opavské půdě při zásadním oslabení domácích jasnou výhrou Děčína.

„Určitě jsme si nepřáli do semifinále Nymburk, což určitě bylo přání všech ostatních týmů. A s Opavou to bude otevřené. My ale cítíme, že když jsme ji v této sezoně už dvakrát porazili, tak bychom to mohli zvládnout i potřetí,“ podotkl děčínský rozehrávač Lukáš Feštr. Jeho tým pocestuje přes celou republiku už den předem a věří, že jej dorazí podpořit i řada fanoušků, kteří budou muset bojovat s předpokládanou přesilou žlutomodrých.

S jejich početnými zástupy už předem počítá opavský guard Radim Klečka. „Naši fanoušci nás úžasně podporují, a to i teď, kdy se trochu trápíme,“ pochvaluje si jeden z tahounů týmu, který si oddechl, že Opavu nečeká nejtěžší možné semifinále s Nymburkem.

Tahákem pro návštěvníky Final Four, kteří si už ode dneška mohou kupovat vstupenky z webové stránky final4.cz, budou v každém ze čtyř zápasů atraktivní soutěže. V obou semifinále i v utkání o třetí místo budou jako odměny pro výherce luxusní hodinky Lotus a vysavač Nilfisk. Ve finále se pak bude soutěžit o víkendové zapůjčení vozu Hyundai i30.

Úplnou novinkou pak bude snímání zápasů na pět autonomních kamer, které tak nebudou potřebovat lidskou obsluhu a nejlepší záběry si budou schopny nalézt samy.

Pro skalní a dlouholeté basketbalové fanoušky je nemalou zajímavostí i dějiště celé akce. Pořádající novojičínský klub patřil především na přelomu tisíciletí na špičku domácí nejvyšší soutěže mužů a v roce 1999 oslavil svůj dosud jediný ligový titul, a to i díky rozehrávači Levellu Sandersovi a křídelníku Dušanu Medveckému, tedy současným trenérům Pardubic a Ostravy.

Nový Jičín nicméně po sezoně 2010/11 z mapy NBL zmizel a aktuálně se nachází v druhé nejvyšší soutěži. Hlad fanoušků po tom nejlepším basketbale však ve městě přetrval.

„Novojičínský klub dlouhodobě usiloval o pořádání nějaké větší basketbalové akce a zejména pohárové Final Four tam chtěli strašně moc. Je to bývalá ligová bašta ověnčená celou řadou úspěchů a celkově jde o basketbalové město, kde fanouškům elitní basketbal chybí. My jsme tak byli moc rádi, že jsme v tomhle mohli tamnímu klubu vyhovět. Věřím, že takový turnaj i po těch letech, kdy chybějí ne nejvyšší scéně, dokážou zvládnout a bude to výborná propagace basketbalu. A právě o to, aby se dostával i na místa, kde se běžně nejvyšší soutěže nehrají, nám jde,“ uvedl za Českou basketbalovou federaci člen jejího výboru Zdeněk Bříza.

Na exligové prostředí se těší i sami hráči, což potvrdil například nymburský veterán Petr Benda. „Vždycky tam bývala bouřlivá atmosféra a my tentokrát nebudeme hrát proti domácím, tak doufám, že by třeba Novojičínští mohli fandit nám. Proti Novému Jičínu se nám v jeho prostředí vždycky hrálo těžce, protože fanoušci mu pokaždé vytvořili perfektní atmosféru,“ vzpomíná na velké ligové bitvy jeden ze dvou pamětníků ze současného kádru mistra (druhým je Pavel Pumprla), který si je nicméně vědom, že velkou podporu v hledišti budou mít především moravské celky Opavy a Olomoucka.

„Na novojičínské prostředí se strašně těším. Hrál jsem tam ligová utkání ještě za Ostravu. Přináší to spoustu vzpomínek a je šílené, jak ten čas letí,“ uvědomil si i olomoucký Lukáš Palyza.

To o nějaký pátek mladší Lukáš Feštr už si musel vystačit jen se vzpomínkami otce Dominika, kdysi rovněž ligového hráče. „Zrovna jsem o tom s tátou mluvil, že je to jedna z hal v republice, kde jsem ještě nikdy nehrál. Tátovi se tam prý hrávalo vždycky dobře, tak doufám, že mně i celému týmu to půjde stejně.“

V hledišti pro zhruba tisíc diváků se dá očekávat spousta místních i proto, že i na zápasy první ligy jich v této sezoně chodí pravidelně kolem tří až čtyř stovek, což je na danou soutěž vysoký nadstandard.

„Nový Jičín byl v rámci NBL vždycky baštou a je škoda, že už tam liga není, protože se vždycky držel na předních místech a zápasy tam měly náboj. A ty letošní návštěvy svědčí o tom, že lidem ty zápasy nejvyšší úrovně chybí, když jsou schopní chodit v takovém počtu i na utkání v nižších soutěžích,“ pochválil tifosi někdejšího soupeře Petr Benda.

Comments are closed.