„Opavu nemůžeme nikdy podcenit“


Na první pohled by se mohlo zdát, že děčínští Válečníci jsou už dnes jednou nohou ve finále Českého poháru. Pro sobotní semifinále Hyundai Final Four v Novém Jičíně (v 17:00) opavskému protivníkovi může chybět hned několik opěrných hráčů, navíc před nečekaným zmrtvýchvstání minulý víkend v Ostravě počítal v lize už čtyři porážky v řadě. Podle dostupných informací by měl postrádat prvního power forwarda Gniadka, u Klečky a Kvapila je pak otázka, zda se do soboty stihnou dát do provozuschopného stavu. Severočeši, kteří si po dvou měsících jeho absence už zvykli na hru bez power forwarda a kapitána Krakoviče, se při jinak kompletní sestavě aktuálně jeví jako favorité, když v zádech mají i dvě zvládnutá vzájemná utkání ze základní části Kooperativa NBL, byť Slezanům pokaždé chyběli důležití hráči.

„Věřím, že této situace využijeme, ale Opavu samozřejmě nemůžeme nikdy podcenit. Je to mentálně velice silný tým a hlavně netuším, v jaké sestavě na turnaji bude. Jako nejslabšího soupeře bych ji tak neoznačoval, ačkoli Nymburk je jasný favorit a Olomoucko je teď na vítězné vlně a jde o velice silného soupeře s kvalitním kádrem, který v posledních týdnech vyhrával i bez několika důležitých hráčů,“ odmítá křídelník Děčína Filip Kroutil hovory o nejpřijatelnějším semifinálovém soupeři.

ARMEX, který v loňské edici Final Four skončil čtvrtý, si po letošním čtvrtfinálovém kole musí vážit vůbec toho, že se na závěrečném turnaji znovu představí. Ještě patnáct minut do konce domácího zápasu se Svitavami ztrácel o tucet a hrozilo mu, že jeho tuří noční můra neskončí. Pak ale nastal nevídaný obrat a Válečníci triumfovali o dvanáct bodů.

„Myslím, že i my jsme mentálně velice silný tým, který chtěl Svitavám vrátit dvě poslední porážky z ligy. Říkali jsme si, že už by bylo opravdu moc, kdyby nám překazily i postup do Final Four, takže jsme se vyhecovali a dali do toho závěru všechno, co v nás bylo,“ vrací se k dramatu z poloviny ledna děčínský guard, podle nějž nemalou motivací pro jeho tým bylo i vyřazení od Svitav v posledním ligovém play-off.

Válečnický kádr v letošní sezoně doznal jedné zásadní změny – po delším čase obsahuje dokonce dvě zahraniční opory, Američany Lamba Autreyho a Klinta Carlsona. Jak oba změnili hru mužstva?

„Letos je to jiné v tom, jak to slýchám i od všech kolem včetně rodiny, že se naše hra zrychlila. Jsme mladší, hra je dynamičtější. Díky tomu, že Lamb i Klint jsou na tom fyzicky velmi dobře, vnášejí do toho určitý drajv, který jsme předtím neměli. Lamb zvládá proměňovat šílené střely nebo se vyhecuje ke 20 bodům v jedné čtvrtině. A Klint dokáže předriblovat celé hřiště až ke smeči, což je hra, která nás teď zdobí,“ popisuje Kroutil, který jako mnozí další bude hrát v ještě před osmi lety ligovém novojičínském stánku vůbec poprvé v kariéře.

Když tamní muži pod vedením dirigenta Levella Sanderse získali v roce 1999 svůj jediný titul v NBL, byly mu pouhé tři roky. Když dvanáct let nato z ligy odstoupili, bylo mu čtrnáct. „Zápasy z Nového Jičína jsem jako žák sledoval jen v televizi. Vím, že se tam dřív hrálo na vysoké úrovni a lidi tam pořád chodí a budou chodit, zvlášť když se tam teď chystá Final Four. Očekávám hodně bouřlivou atmosféru,“ slibuje si 22letý guard.

Comments are closed.