Novojičínské Hyundai FINAL otevírá brány

Po osmi letech se tento víkend vrátí na novojičínskou palubovku elitní mužský basketbal z tuzemské produkce. Hyundai Final Four Českého poháru otevře své brány v sobotu úderem 14. hodiny, kdy v prvním semifinále zkříží zbraně hráči BK Olomoucko a obhájce trofeje ČEZ Basketball Nymburk. Ve druhém se od 17 hodin utkají BK ARMEX Děčín s BK Opava. V neděli budou ve stejných časech na programu boje o bronz a o titul.

Obě semifinále i duel o třetí místo bude vysílat portál tvcom.cz, finále pak nabídne web ČT Sport. Úplnou novinkou bude už v semifinálový den snímání zápasů na pět autonomních kamer, které tak nebudou potřebovat lidskou obsluhu a nejlepší záběry si budou schopny nalézt samy.

Pro návštěvníky přímo v hale pak budou v každém ze čtyř zápasů atraktivní soutěže. V obou semifinále i v utkání o třetí místo budou jako odměny pro výherce luxusní hodinky Lotus a vysavač Nilfisk. Ve finále si pak fanoušci zasoutěží o víkendové zapůjčení vozu Hyundai i30.

První atraktivní semifinále svede dohromady nováčka Final Four Olomoucko a hlavního favorita z Nymburka. Hanáci nejspíš budou postrádat rozehrávače Močnika, jejž trápí achilovka. Mistr by měl být kompletní a v sobotu to pro něj bude při nabitém lednovém a únorovém programu už 15. zápas za posledních 36 dní. V základní části letošní sezony Kooperativa NBL obě vzájemná utkání s Olomouckem, v obou případech významně oslabeným, bez větších obtíží vyhrál, venku 89-77 a doma 96-76. Oproti soupeři má lepší útok i obranu, což ale v turnaji typu Final Four nemusí nic znamenat.

„Final Four je specifická soutěž a já věřím, že pokud budeme víceméně kompletní, budeme sahat po postupu do finále. Musíme se dokonale připravit na klíčové hráče Nymburka, podat špičkový výkon a vyrovnat se fyzičnosti zejména podkošové sestavě soupeře. Navíc věřím, že nás přijede podpořit naše skvělé fanouškovské jádro a vytvoří nám domácí atmosféru,“ přeje si aktuální ligový top skórer, reprezentační křídelník a jeden ze dvou hlavních tahounů Olomoucka Lukáš Palyza.

„Chtěli bychom využít toho, že potenciálně by už mohl být soupeř trochu unavený, i když jeho hráči mají minuty dobře rozložené, a nikdo není přehnaně vytížený, v čemž je asi jejich největší síla. My budeme bojovat co nejvíc, protože aspoň jednou za sezonu by Nymburk prohrát měl. A my si pro výhru půjdeme,“ vyhlásil ještě bojovněji 20letý forward Hanáků František Váňa.

Nymburský soupeř rostoucí únavu připouští, ale zároveň si z ní nedělá těžkou hlavu. „Na rozdíl od některých ligových utkání v současné době, kdy to můžeme jít jako by „nějak odehrát“, si ve Final Four něco takového rozhodně nebudeme moct dovolit. Tam ti vlčáci po nás půjdou a my si na turnaj musíme vyšetřit dost sil a i při tom počtu zápasů to odehrát co nejlíp,“ nebojí se dvou zápasů ve dvou dnech Pavel Pumprla, kapitán Nymburka, který je jedním ze dvou pamětníků v týmu, který v Novém Jičíně před osmi či více lety ještě zažil tuhé ligové bitvy.

„Semifinále bude určitě zajímavé. Olomoucko je hodně útočný a nepříjemný tým, my na něj ale, doufám, budeme dobře připraveni,“ dodává Pumprla.

Druhé semifinále svede dva tradiční rivaly, Děčín a Opavu. Aktuální situace zdánlivě favorizuje Děčín, kterému zřejmě bude chybět jen power forward Krakovič. To Slezané budou možná až bez tří opěrných hráčů. Křídelníka Klečku s power forwardem Gniadkem bude kouč Czudek postrádat určitě, u další podkošové opory Kvapila je alespoň malá šance na aktivaci.

I když však Děčín, který i díky oslabení soupeře jasně ovládl oba ligové střety této sezony (doma 100-79 a venku 77-61), v personální rovině vypadá jako favorit, při bližším ohledání situace už tak průzračně jasná není. Válečníci po posledních dvou bolestivých domácích porážkách v lize s Ústím nemíří na Final Four v nejlepším psychickém rozpoložení, naopak Opava v sobotním ligovém duelu překvapila i v oslabení v Ostravě a v úterý v Lize mistrů dokonce Bonn.

„Bude to otevřené, my přesto cítíme, že když jsme Opavu v této sezoně už dvakrát porazili, tak bychom to mohli zvládnout i potřetí,“ zadoufal hned po losu Final Four děčínský rozehrávač Lukáš Feštr.

Jeho spoluhráč z perimetru Filip Kroutil věří, že Děčín dokáže oslabení Slezanů využít, zároveň ale varuje: „Opavu nemůžeme nikdy podcenit. Je to mentálně velice silný tým.“

Opavští se budou snažit spoléhat na mnohem větší podporu příznivců, kteří tým dorazí podpořit. „Naši fanoušci nás úžasně podporují, a to i teď, kdy se trochu trápíme,“ ocenil tradičního „šestého hráče“ žlutomodrých Radim Klečka.

Jeho parťák Filip Zbránek soudí, že Opavští by měli mít nej podporu v hledišti i proto, že právě v Novém Jičíně začínal s basketbalem snajpr Slezanů Luděk Jurečka.

„Snad se na něj místní přijdou podívat,“ usměje se Zbránek.

Comments are closed.