Pomalý start, silný finiš favorita

ECHO DRUHÉHO SEMIFINÁLE FINAL FOUR Ve druhém semifinále Nymburk i přes svůj tradičně pomalejší start, tentokrát dokonce s nabraným dvojciferným mankem, dokormidloval duel pod vedením převážně českých střelců ke kontrolovanému vítězství 100-73 nad Svitavami, jež v semifinále vyřadil podruhé za poslední tři roky.

Svitavy, jež nastoupily citelně oslabené bez důležitých mužů O´Briena, Svobody a Stamenkoviče, vložily maximum energie do úvodu, kde doufaly, že něco vytěží z obvykle pomalejších rozjezdů Nymburka. A po pěti minutách se třemi trojkami a také produkcí centra Dodda vedly i díky nymburským ztrátám 14-4. Pak ale favorit podřadil a na vlně pro změnu tří tuřích ztrát se vyvezl k obratu na 20-16, když i jemu pomohly tři trojky a hlavně 8 bodů v první čtvrtině produktivního Jaromíra Bohačíka. To už ale sbíral síly explozivní svitavský guard Crandall, který šesti body s pomocí trojky Jelínka obracel na 25-20 a pomohl trojkově potentním Turům (bilance 9/5 proti 7/3 Nymburka) vyhrát atraktivní první dějství 27-22.

Nymburk postupně zpřísňoval svou defenzivu, a když v prvních třech a půl minutách druhého dějství přitopil pod kotel 13 body včetně tří trojek Hruban, vedli Středočeši 39-34, přičemž všech 39 bodů měli na svědomí čeští hráči (nejvíc Hruban 15, Bohačík 14). Závěr poločasu pak už patřil obhájcům, kteří v posledních třech minutách využili několika ztrát soupeře a rozšířili svůj náskok ze 43-39 na 54-42, když se už podstatně snáz dostávali k zakončením zpod koše.

Ve třetí části, kdy i nadále neumdlévaly kotle obou celků, se Tuři výhradně díky americkému duu Dodd (odehrál v ní dlouhé minuty, ač měl už po poločase 4 fauly) – Crandall (většinou i na pozici rozhrávače) několikrát přiblížili z minus 15 bodů pod hranu deseti, ale hráče stále točící Nymburk vždy našel někoho, kdo jej vracel k vyššímu náskoku. A ve čtvté čtvrtině jej tým natáhl až na konečných 27 bodů.

Nymburk sytili především Bohačík (25 za 20 minut, trojky 6/4), Hruban (19), Booker (14) a Martin Peterka (11), z pole jen 37procentní Tury famózní driblér Crandall (17), Dodd (15), Puršl (13) a Kovář (12). Vítězové soupeře převýšili z trojek (12-10), zpod koše (36-24), z brejků (21-12) i v počtu ztrát (12-18).

Oren Amiel (kouč ERA Basketball Nymburk): „Začali jsme špatně, ale máme širokou lavičku, snažili jsme se hráče oživit, a když jsme od druhé čtvrtiny utáhli obranu, měli jsme život snazší. Já ale musím také říct, že Svitavy jsou vážně dobrý celek, který hraje týmově, a dobře se na něj kouká. Přeju mu do budoucna jen to nejlepší.“

Lukáš Pivoda (kouč DEKSTONE Tuři Svitavy): „Jestli to v dané sestavě bylo naše maximum, je těžká otázka. Určitě šlo vyržet ještě déle na hratelném skore, ale i tak jsem na své hráče hrdý a myslím, že hlavně v první čtvrtině, kterou jsme vyhráli, a ve třetí remízové jsme předvedli fakt výbornou práci. Na to, v jaké sestavě jsme, že Jirka Svojanovský hrál skoro dvacet minut a Jan Hlobil třináct… Našim hráčům dal tenhle zápas strašně moc a při těch rozdělených minutách jsme byli Nymburku po tři čtvrtiny důstojným soupeřem. Ve čtrvté už došly síly, kvalita se ukázala a Nymburk podle výsledku jednoduše zvítězil.“