Sovy po dvou dekádách o titul!


ECHO SEMIFINÁLE FINAL FOUR Pod dohledem svého otce, legendárního kouče Jasmina Repeši, dovedl mladý kormidelník pražského USK Dino Repeša Sovy po dlouhých 19 letech do finále Českého poháru. V prvním semifinále plzeňského Hyundai Final Four přemohl se svým týmem Opavu 84-77 a postoupil do sobotní bitvy o titul (18:15).

První poločas od prvních minut ovládaly kompletní Sovy, které už po třech minutách se třemi trojkami vedly 16-4 a ani pak nedávaly oslabeným Slezanům (bez Kvapila s Bratčenkovem) vydechnout. Při fyzické převaze svých dlouhých mužů se tlačily pod koš, získávaly trestné hody (do půle 18/15 proti 17/10 soupeře), body z nájezdů (zpod koše 24-10) a to všechno prokládaly úspěšnou palbou trojek. Do půle proměnily 7 z 12 pokusů, což ostře kontrastovalo s nulovou bilancí hostů (16/0).

Opava, jež se vyjma pár úspěšných brejků nemohla trefit prakticky odnikud a ještě po pouhých 103 sekundách ve hře ztratila snajpra Jurečku (po zásahu do kosti v oblasti oka, kvůli čemuž nedohrál i finále loňského Final Four), si do půle ztracené 34-50 pomohla jen převahou na útočném doskoku. A mohla jen doufat, že po změně stran něco vytěží ze shodných tří faulů jihoslovanského tria Stevanovič, Marič, Proleta. Poslední jmenovaný navíc hned v úvodu druhého poločasu fauloval počtvrté (za celkových sedm minut ve hře), aniž by skóroval.

Ani ve třetí čtvrtině Opava neprotrhla střeleckou mizérii, když Šiřina až z 19. pokusu týmu trefil první trojku, a jeho celek i po 30 minutách ztrácel 16 bodů.

Jenže pak přece jen zabral právě lídr Slezanů, který dvěma asistencemi uvolnil do seběhu Gniadka a na trojku Bujnocha (2. trefa týmu z 28. pokusu) a právě tady snížením na 57-67 Opava strhla lavinu. Na ztrácející ruce Pražanů usedla nervozita, ti pak hráli co nejdelší útoky a přestali proměňovat, což byla voda na opavský mlýn. Rozehrávač Klečka posadil do obruče tři trojky po sobě a po trojce a podkošovém prosazení Gniadka to bylo rázem 73-74.

Opavští tifosi v hledišti ožili, ale USK, který šel do koše především přes své rozehrávače, se utrhl trojkou Applebyho po samostatné akci 100 sekund do konce na 77-73 a po neúspěšných útocích soupeře stejný hráč těžkým nájezdem s faulem na 81-75 půl minuty do konce rozhodl.

Hlavními tahouny vítězů byli oba rozehrávači Appleby (29+12 doskoků a 8F+, trojky 6/4) a Ondřej Sehnal (19+7 doskoků a 9F+, TH 15/12). Opava měla nakonec čtyři dvojciferné střelce – Gniadka (19), Bujnocha (16+8 doskoků a 7f+), Zbránka (13+7f+) a Klečku (13). Šiřina k 9 bodům přidal 11 asistencí. USK si nejvíc pomohl trojkami (23/10 – 38/6), šestkami (36/28 – 28/19) a přežil i převahu Opavy z druhých šancí (8-17) a zpod koše (20-38).

Dino Repeša (kouč USK Praha): „První finále po 19 letech pro USK bych přirovnal ne úplně k zázraku, ale k polovičnímu zázraku ano. Museli jsme ve čtvrtfinále zvládnout Olomoucko venku, které je teď v lize čtvrté, předtím jsme museli porazit v nesnadném zápase Hradec a teď v semifinále Opavu, která je v lize druhá. Z tohoto pohledu jsem velmi pyšný na své hráče. My se ale ještě nechceme zastavit a v sobotu budeme chtít překvapit a vyhrát pohár, protože domácí zápas s Nymburkem jako pravděpodobným druhým finalistou byl těsný, tak proč to nedotáhnout k dokonalosti?“

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Je to zklamání, hrozné zklamání z našeho výkonu. Přijeli jsme sem o den dřív, soustředili jsme se na to, abychom podali dobrý výkon. Už od začátku ale bylo vidět, že USK je na úplně jiné vlně než my. My jsme se trápili, trojky 16/0 za první poločas, to už u nás dlouho nebylo. A bylo vidět, že na co jsme sáhli, to jsme pokazili a nebyli jsme schopní si pomoct ani trestnými hody. Naštěstí ten odskok ještě nebyl tak velký, abychom se nemohli pokusit vrátit do zápasu. V půlce jsme si řekli, že to procento musí už hrát pro nás, chvíli jsme chtěli hrát vabank dvě trojky nás přiblížily zpět, USK trochu znervózněl, ale nakonec zaslouženě vyhrál. Dnes bych těžko hledal nějaký náš silný individuální výkon, guardi USK Appleby a Sehnal jasně převýšili náš perimetr.“

Comments are closed.