Klobouk dolů před „Bookem“, smeká Jaromír Bohačík


S JAROMÍREM BOHAČÍKEM PŘED FINAL FOUR Jeho soupeři by tahle data snad ani neměli znát. Nejlepší tým základní části basketbalové Ligy mistrů, který prohrál jen dva ze 14 zápasů a dobyl i kurt španělského Tenerife, v danou chvíli čtvrtého celku nejlepší národní soutěže kontinentu. V domácí lize nepoznal přemožitele 82 zápasů v řadě a v letošní sezoně si drží průměr 101 nastřílených bodů, přičemž posledních 11 utkání sází v průměru 13 trojek. Proti téhle výbavě jako by semifinálový protivník Nymburka pro páteční semifinále Českého poháru v Plzni, tedy svitavští Tuři, neměl mít žádnou šanci. Přesto jeden z lídrů Východočechů Šimon Puršl už předem vyhlásil úmysl polabského favorita vyřadit.

„Je to Final Four, jsou tam čtyři nejlepší týmy s nejlepší formou a je jasné, že tam nikdo nepojede jen na výlet. Nepředpokládáme tedy, že by Svitavy do Plzně vyrazily jen na pivo. Naopak čekáme velký boj. Je to ošidné, protože každý zápas je buď – anebo, a proto to má takový náboj,“ nepasuje se do role suveréna ani reprezentační křídelník hájící barvy Nymburka Jaromír Bohačík.

Lze si ale představit, že by se jeho tým při současné super fazoně dostal v některém z duelů Hyundai Final Four do problémů, nebo třeba do prodloužení?

„Co se stalo doteď, nic neznamená. My se do Plzně stejně musíme dostavit a předvést takový basketbal, abychom trofej získali. Nevidím to tak, že jen proto, že Nymburk vyhrál několik trofejí v řadě, si jede automaticky pro další. Náš tým je zase nový, v této sestavě ještě nezažil moc play-off zápasů a je tedy hladový. A hlavně mám pocit, že jsme se sebou dost často nespokojení, což je úžasné. Pořád bychom se jako tým chtěli zlepšovat a věřím, že to ukážeme i v Plzni,“ odmítá dál roli jasného favorita levoruký snajpr.

A nad stobodovým průměrem Nymburka v lize jen mávne rukou: „Do zápasů chodíme s tím, že musíme vyhrát a hlavně máme určité dílčí cíle, které si dáváme. Dávat stovky mezi ně ale nepatří. Chceme, aby naše hra nějak vypadala, o což se starají hlavně trenéři.“

Žádný problém prý Středočeši nemají po dosažení skvělé bilance v Lize mistrů ani s přeladěním na boj o domácí trofej, a to těsně před startem evropské kvalifikace a následným vstupem do play-off Ligy mistrů. „Je to naopak naprosto jednoduché. Před sezonou máme stanovené jasné cíle a jedním z těch hlavních je získání Českého poháru. Po posledním zápase základní části Ligy mistrů nastala v soutěži pauza a teď je to hlavní Český pohár. Nemám tedy strach, že by nám chyběla motivace,“ říká důrazně Bohačík.

Pokud jeho Nymburk dokáže překonat nástrahy semifinále s Tury, čekal by na něj ve finále buď momentálně rozparáděný USK Praha, nebo druhý tým ligy BK Opava. „I když mám k USK určitý vztah, tak myslím, že spíš postoupí Opava,“ předvídá forward, který se v dresu Pražanů stal ligovým MVP, možnost opakování loňského pohárového finále. Byla by to pak i předehra finálové série Kooperativa NBL?

„Všichni si ještě na loňské finále z Nového Jičína pamatujeme a víme, že nás stálo spoustu sil. Opava i letos předvádí pěkný basketbal. Všichni jsme věděli, že loňské zkušenosti s Ligou mistrů její tým posunou jen dál a letos vypadá opravdu nebezpečně. Ohledně předvídání ligového finále bych ale byl opatrný, protože hned za Opavou je spousta dalších kvalitních týmů,“ upozorňuje Bohačík na nabitou horní část tabulky NBL.

Nymburk bude v Plzni velmi pravděpodobně i dál bez rozehrávače Michaela Dixona, který po svém příchodu na začátku roku stihl před zraněním jen tři zápasy v NBL a dva v Lize mistrů. Ač se ihned posunul na pozici dirigentské jedničky a měl na hru okamžitý vliv, i bez něj tým dosáhl v evropské soutěži na skvělou bilanci, když v posledních utkáních kulminovala do nebývalých střeleckých a celkově ofenzivních výšin výkonnost v první části sezony nejistého playmakera Bookera.

„Aspoň mně to přišlo tak, jako by si „Book“ řekl – „aha, Mike to dělá takhle, tak já to budu dělat podobně“. Mike Dixon odehrál v Lize mistrů jen dva zápasy, ale odehrál je výborně. A já jsem jen rád, že „Book“ se toho takhle chopil a klobouk dolů před ním. To Mikeovo zranění je velice nepříjemné, zvlášť když u nás není dlouho,“ soudí Bohačík.

„Pro „Booka“ to bylo fakt těžké, protože hráčů na rozehře máme hodně, takže v některých zápasech nejsou tolik vytížení a jindy zase musí hrát skoro celé utkání. Tohle platí i pro nás ostatní, protože všechny pozice máme zdvojené, nicméně na rozehře je to speciálně našlapané.“

S 16 body ligový top skórer Nymburka si ještě dobře pamatuje, když do Plzně v letech 2010-12 jezdil za zápasy NBL s týmem Prostějova. Hala tamní Lokomotivy, která bude v pátek a sobotu hostit pohárové Final Four, pro něj proto není neznámá.

„Vzpomínám si, že v hale tehdy bylo hodně házenkářského lepidla,“ směje se. „Doufám, že to zůstalo stejné a trochu se na to i těším. Jinak věřím, že fanoušci po té pauze, kdy se v Plzni NBL nehraje, budou natěšení a že se lístky prodávají dobře, jak je na český basket poslední měsíce tradicí. Tak snad hala bude plná. Doufám, že tím, jak federace dává tyto akce do míst bez ligového basketu, nalákáme i nové fanoušky a potenciální nové hráče…“

Comments are closed.