Do Plzně míří česká elita i spousta zábavy! Opona se zvedá v pátek


PŘED HYUNDAI FINAL FOUR Už dnes se budou do plzeňského dějiště závěrečného turnaje Českého poháru basketbalistů sjíždět čtyři nejlepší týmy 27. ročníku soutěže, aby si během čtyř bitev v pátek a sobotu rozdělily dvousettisícový finanční jackpot a také otestovaly destinaci, jíž už osm let elitní podkošový tým chybí. Favoritem Hyundai Final Four je obhájce trofeje ERA Basketball Nymburk, který si na čele s řadou reprezentantů brousí zuby už na čtrnáctý Český pohár, ovšem ani zbývající trojlístek – BK Opava, DEKSTONE Tuři Svitavy a USK Praha – nemíří do Plzně jen na výlet. Naopak bude se pokoušet zosnovat velké překvapení. Jako první se o něj bude snažit v pátečním semifinále celek Svitav, který vyzve Nymburk úderem 19. hodiny. Už od 16 hodin ale zkříží v prvním půlfinále zbraně Slezané s Pražany. V sobotu je boj o bronz na programu od 15:00 a duel o titul přijde na řadu v 18:15 před kamerami ČT Sport. První tři zápasy pak odvysílá portál TVCOM.cz. Více informací i možnost zakoupit vstupenky fanouškům nabízí oficiální web turnaje final4.cz.

Hostitelem Final Four je hala plzeňské Lokomotivy, jejíž kapacita (1000 míst k sezení a 400 ke stání) se již velmi nadějně plní – přesně podle očekávání hráčů. „Věřím, že fanoušci po té pauze, kdy se v Plzni nehraje NBL, budou natěšení a že se lístky prodávají dobře, jak je na český basket poslední měsíce tradicí. Snad hala bude plná a my nalákáme k basketbalu nové adepty,“ přeje si nymburský křídelník Jaromír Bohačík.

Mimochodem, právě na fanoušky se myslelo už v první řadě. Vedle basketbalové kvality, ztělesněné hned nejlepšími třemi týmy současné ligové tabulky, je pro ně nachystána i řada soutěží. V interaktivní hře Kahoot i dalších kláních budou soupeřit o víkendovou zápůjčku čtyř vozů Hyundai s plnou nádrží i další zajímavé ceny.

Ze zúčastněných týmů je letošní Final Four asi největším svátkem pro pražský USK, pro nějž bude úvodní páteční semifinále prvním utkáním na závěrečném turnaji po osmi letech. Sovy po dvou neúspěšných finále (1996 a 2001) na svůj první Český pohár stále čekají a už 19 let také vyhlížejí účast ve finálovém duelu. „Konečně jsme se vrátili tam, kam, doufám, USK patří a semifinále s Opavou určitě chceme vyhrát,“ zdůraznil rozehrávač Pražanů Ondřej Sehnal.

Slezany si jeho tým při losu jako nejhratelnějšího soupeře vyloženě přál. V základní části ligy sice USK při 20 ztrátách v Opavě jasně prohrál, ale doma v lednu Slezany vyřídil o 30 bodů, byť i tentokrát s více než 20 ztrátami. „Doufám, že Opava bude svázaná nervozitou a nám nahecování pomůže k postupu do finále. Půjde o to nenechat se zatlačit, být fyzičtější než soupeř a nedovolit mu útočné doskoky, což bude klíčem k úspěchu,“ podotýká Sehnal, který v klíčovém individuálním souboji nebude chtít nechat rozjet lídra soupeře Jakuba Šiřinu.

USK jde do semifinále po hořké úterní porážce z ligy, kdy doma těsně padl s oslabeným Olomouckem, byť měl za sebou skvělou sérii s pěti výhrami v sedmi utkáních. Ovšem ještě hůř je na tom Opava, která stejný večer ztratila po dvou prodlouženích už prakticky vyhraný zápas ve Svitavách. To všechno po minulém týdnu, kdy musela odehrát čtyři utkání během pouhých 96 hodin s přejezdy přes celou republiku.

Tohle ale musí v pátek odpoledne hodit tým za hlavu, stejně jako lednový výprask z pražské Folimanky. Platí to i pro podkošovou oporu a nyní i reprezentanta Václava Bujnocha, který při trvající absenci Miroslava Kvapila bude muset zvládnout v obou dnech větší minutové porce.

„Nemyslím si, že soupeř má díky té vysoké výhře psychologickou výhodu. Je pravda, že v posledních kolech měl možná nejlepší formu z ligy, ale my USK chceme oplatit poslední nepovedené utkání v Praze a chceme do finále. Bude to velký boj, který vzhledem k formě soupeře nemá favorita,“ soudí 26letý forward, který ví, že Sovy se nesmějí nechat rozběhnout, neboť pak nebezpečně „laufuje“ jejich srbsko-chorvatské trio. „Musíme proto USK zastavit hned na začátku a dostat jeho hráče do diskomfortní zóny,“ dodává Bujnoch na úsvitu opavské pouti za šestou pohárovou trofejí.

Už s uzdraveným marodem a úřadujícím MVP měsíce Seanem O´Brienem by měli nastoupit do druhého semifinále s obhájci trofeje svitavští Tuři. „My zápas bereme jako motivaci. V jednom utkání je hratelný i Nymburk. Může mu nesednout den a nám naopak ano. Máme v úmyslu ho porazit a dostat se do finále. Jinak bychom do Plzně nejezdili,“ hlásí bojovně reprezentant v barvách Svitav Šimon Puršl, byť druhým dechem dodává, že Tuři se zároveň musí vystříhat nezdravé přemotivovanosti.

I v letošních dvou ligových soubojích Svitav s Nymburkem hrály velkou roli ztráty, kterých Východočeši nabrali pokaždé nejméně dvacet. „V Plzni si na to už musíme dát pozor, navíc bychom měli i dobře bránit a trefovat vytvořené střely,“ říká 23letý power forward, jejž už týden po poháru bude nejspíš čekat evropská kvalifikace proti Dánsku a Litvě.

I když nadále bez rozehrávače Dixona, bude super favoritem turnaje tým Nymburka. V lize sází v průměru přes 100 bodů, neprohrál už 83 zápasů v řadě a do Final Four vstupuje i jako nejlepší tým Ligy mistrů FIBA.

„Svitavy ale do Plzně nevyrazí jen na pivo, a my proto v semifinále čekáme velký boj. Je to ošidné, protože každý zápas je buď – anebo, a proto to má takový náboj. Co se stalo doteď, nic neznamená. My se do Plzně stejně musíme dostavit a předvést takový basketbal, abychom trofej získali,“ hovoří před turnajem opatrně křídlo Polabanů Jaromír Bohačík.

Pokud by Nymburk dokázal překonat nástrahy semifinále s Tury, čekal by na něj ve finále buď USK, nebo druhý tým ligy BK Opava. „I když mám k USK určitý vztah, tak myslím, že spíš postoupí Opava,“ předvídá křídelník, že by mohlo dojít na opakování loňského pohárového finále. „Ten zápas nás stál spoustu sil. Opava navíc i letos předvádí pěkný basketbal. Všichni jsme věděli, že loňské zkušenosti s Ligou mistrů její tým posunou jen dál a letos vypadá opravdu nebezpečně,“ upozorňuje Bohačík.

Comments are closed.