Nymburk nad propastí! Přesto po prodloužení dobyl 4. trofej v řadě

ECHO FINÁLE FINAL FOUR Pražský USK svedl svou největší bitvu ve svém největším zápase za několik posledních let. Ve finále Českého poháru stál na hraně extáze, když po bláznivé trojce nebranitelného fantoma Raheema Applebyho dvě minuty do konce základní hrací doby vedl nad favoritem, na jehož vítězství ani nebyly vypsány sázky, 87-85 a takřka zaplněnou plzeňskou halou znělo téměř hromové „U-S-K, U-S-K“. Jenže Sovy, jež v utkání vedly jen 54 sekund, pak při dvou minutých trojkách nevyužily možnost jít do ještě vyššího vedení a nymburský Benda z šestek minutu do konce srovnal. K velkému bloku se pak při potenciálně vítězné trojce Ondřeje Sehnala vyšrouboval nymburský kapitán Pumprla. A v prodloužení se o dobytí dalšího polabského titulu postaraly hlavní české opory Bohačík, Hruban a Pumprla, na jejichž bedrech koncové sekvence ležely. Nymburk ve skvělé kulise více než 1600 diváků zvítězil 100-94 a slaví čtvrtý pohárový triumf v řadě.

Už první poločas (48-43 pro Nymburk) se proměnil v ohromnou fyzickou bitvu, v níž favorizovaný obhájce trofeje dokázal unikat nejvýš na rozdíl do deseti bodů, a to i když byl lepší z trojek (4-1) a na útočném doskoku. Z druhých šancí však byl efektivnější USK, který dvakrát méně ztrácel a dokonce si víc pomohl z brejků i šestek. Vedl jej famózní a v nájezdech nepolapitelný autor 17 bodů Appleby, který při výborném spacingu Sov stejně jako kolega z rozehry Sehnal hrál akce jen ve dvou a zbylé nymburské trojici se těžko pomáhalo od střelců.

V obraně USK, jemuž jen pár hodin před finále ulehl s virózou důležitý podkošový pilíř Proleta, bez velkých chyb důsledně utěsňoval vymezené území, vypomáhal na čahouna Hankinse a několikrát donutil soupeře ke ztrátě nebo slabému zakončení včasným postavením proti sbíhajícímu dlouhému hráči. Jen Mareš na sebe posbíral dva průrazy a pomohl zastavit i další útoky, přičemž jedním získaným průrazem dočasně „nastartoval“ soupeře Bohačíka, který s výrokem ostře nesouhlasil a vzápětí několikrát úspěšně udeřil v útoku. Po 15 minutách si ale také rychle udělal druhý a třetí faul.

Už po sedmi minutách hry povstal z tribuny otec kouče USK a slavný chorvatský kormidelník Jasmin Repeša, který si přijel užít celý turnaj po boku svého syna, ale při zápasech byl také řádně nervózní a kromě začátků zápasů ve zbytku času už jen pocházel po ochozu. I dál ale mohl sledovat výborné počínání týmu svého syna Dina, který dál naháněl favorita, jehož nervozita po místy velmi sporných verdiktech narůstala, stejně jako fauly některých opor. Už ve druhé čtvrtině za protesty dostal technickou chybu kouč Amiel, který vzápětí na potlesk lavičky soupeře reagoval vlastním nasupeným zatleskáním.

Bitva pokračovala i ve třetím dějství, kdy do nymburské šatny krátce po sobě zamířili s menšími zraněními v utkání málo viditelný Hankins a po ráně do boku také Bohačík. Navíc už po 25 minutách nabral čtvrtý faul jejich kolega Hruban.

Na straně Pražanů začal ve třetí části dvěma trojkami s klaksonem útoku (jedna z nich i s faulem) „vařit“ rozehrávač Sehnal, který nabral čtvrtý faul jen dvě minuty po Hrubanovi. Nymburská pětka na rozehře s Tůmou pak body Bendy a Kříže utekla na 11, aby stále těžší střely proměňující Appleby vedl návrat na 76-78. I on si ale pod košem udělal v závěru čtvrté části čtvrtý faul, stejně jako na druhé straně Bohačík. A šlo se do velkého finále základní hrací doby.

Nymburk vedl MVP Hyundai Final Four Jaromír Bohačík (21+7 doskoků, trojky 7/4), následován Pumprlou, Hrubanem (oba 15), Bookerem (11+7 asistencí a 6 doskoků) a Hankinsem (11). USK velel Appleby 36 body (trojky 11/3), 9 doskoky, 7 asistencemi a 9 získanými fauly. Mareš přidal 17 bodů, Sehnal 14 a Šterba 10. Jen 10 bodů zajistili hráči z lavičky.

Vítězové se opřeli o lepší útočný doskok (24-12, ale body z druhých šancí 20-20) a šestky (37/28 – 27/18), naopak zaostali z brejků (10-21), v trojkách (8-10) a ve ztrátách (13-8).

Dino Repeša (kouč USK Praha): „Ty pocity po zápase se ve mně teď míchají. Ukázali jsme, že jsme schopní se postavit týmu, který předvádí jeden z nejlepších basketbalů v Lize mistrů. Pro USK, který soutěž na této úrovni nehraje už řadu let, to je velká věc! Myslím, že takovou bitvu nikdo nečekal. Bylo to určitě fajn pro fanoušky, protože nešlo o obvyklý zápas Nymburka s vítězstvím o 30 bodů. Já jsem teď jen zklamaný kvůli devíti našim minutým trestným hodům a také kvůli 24 útočným doskokům soupeře.“

Oren Amiel (kouč ERA Basketball Nymburk): „V šatně jsem po zápas řekl hráčům, že by měli být pyšní, protože po celé Evropě můžete vidět, jak favorité v národních pohárech prohrávají. Barcelona ve Španělsku, Maccabi Tel Aviv v Izraeli a v Turecku i Efes, který je teď asi nejlepším týmem kontinentu. Tyhle všechny týmy jsou už z poháru out. Já jsem rozhodně očekával těžký zápas, mám respekt ke kouči USK a k jeho týmu, který by zaslouženě měl být považován za jeden z nejlepších týmů tady. Každý od nás pořád něco očekává, ale já to vidím jinak. Musíme se teď dívat na USK, který sehrál úžasný zápas, a to je dobré pro všechny tady.“