Zase ten Nymburk! „Nemůže ale vyhrávat pořád,“ vyhlásil Puršl

Každý by asi čekal, že v táboře svitavských basketbalistů musela po losu Hyundai Final Four Českého poháru zavládnout pochmurná nálada, protože mít takový pech…! Probít se podruhé za poslední tři roky do závěrečného turnaje druhé hlavní domácí soutěže a pokaždé v semifinále narazit na aktuálně nepřemožitelný Nymburk, který jen v lize vyhrál 81 zápasů v řadě, to už musíte mít pocit, že jste parádní smolař.

„Lehce naštvaní jsme opravdu byli. Přijde nám, že na Nymburk narážíme hrozně často. Je to nejlepší tým u nás a je těžké se proti němu probojovávat dál,“ neskrývá podkošová opora Turů Šimon Puršl, již v pátek 14. února bude v Plzni čekat duel s Nymburkem jako nyní i s nejlepším týmem základní části Ligy mistrů.

„My to musíme zároveň brát i jako motivaci, v jednom zápase je hratelný i Nymburk. Může mu nesednout den a nám naopak ano. Máme v úmyslu ho porazit a dostat se do finále. Jinak bychom do Plzně nejezdili,“ upozorňuje.

Motivace je v základu určitě dobrá věc, nehrozí ale právě proti domácím hegemonům i přemotivovanost či přehecovanost, která je pak spíš kontraproduktivní?

„To je dobrá otázka. U sebe i u celého týmu jsem v domácím zápase této sezony určitou přemotivovanost cítil a byli jsme pak trochu v křeči. Musí se tam tedy najít správný balanc. Ta motivace tam ale bude vždycky, letos ještě Nymburk na domácí scéně neprohrál a nemůže pořád jen vyhrávat. Už by to chtělo, aby ho někdo porazil,“ vyzývá i ostatní soupeře reprezentant.

Jeho tým v ligových střetech této sezony padl s mistrem doma 70-97 a venku 76-98. Největším problémem Turů se pokaždé zdály být ztráty, jichž spáchali 20 a 24. „Obě utkání byla na začátku sezony a už si přesně nepamatuju průběh, obecně ale proti všem zkušeným týmům mají ztráty vliv, protože takový soupeř ví, jak si zápas pohlídat a ztráty druhého týmu mu hrají do karet. My si na to musíme dát pozor, navíc i dobře bránit a trefovat vytvořené střely.“

Třiadvacetiletý Puršl, jemuž loni v létě těsně unikla nominace na světový šampionát, nezažil v této sezoně proti Nymburku nijak výrazné zápasy. V prvním sesbíral jen 4 body a 5 doskoků, ve druhém stihl 10 bodů za 13 minut, také se ale vyfauloval. „Vybavuju si, že po venkovním utkání jsme hned za dva dny hráli doma s USK a možná víc jsme se soustředili na to následné utkání. Podle čísel jsem neměl ani jeden ze vzájemných zápasů povedený a mám dost co napravovat, stejně jako celý tým,“ pokyvuje hlavou power forward.

Jeho tým bude mít do plzeňského Hyundai Final Four co vylepšovat, neboť do ligové nadstavby nevstoupil pravou nohou a namísto dorovnání bilance druhé Opavy doma padl vysoko 76-94 s pražským USK. A to se nečekalo. Při absencích důležitých hráčů Matěje Svobody, úřadujícího ligového MVP měsíce Sean O´Briena a hromotluka Damonteho Dodda nicméně situace nezdaru nahrávala.

„Šlo tam o kombinaci všeho. Zaprvé jsme hráli špatný zápas, se špatnou obranou. A určitý vliv mohly mít i únava a absence. Někteří kluci navíc hráli polonemocní, takže to bylo celkově unavené. Makáme ale na tom, abychom se zotavili a předváděli o dost lepší výkony,“ říká člen třetí ligové družiny, která je první sezonu vedena bývalým svitavským asistentem Lukášem Pivodou.

A Šimon Puršl je pod jeho vedením třetím střelcem i třetím nejužitečnějším mužem týmu. „Nevím, jestli je to trenérem, ale jak postupně získávám zkušenosti, a nějak pořád výkonnostně rostu, tak i moje role je větší. Snažím se to využívat a co nejvíc pomáhat týmu,“ říká hráč, který v Kooperativa NBL zapisuje 12 bodů a 6 doskoků na zápas.

Pod koš mu nedávno přišla srbská konkurence, zkušený Svetozar Stamenkovič, jehož příchod naznačil i svitavské ambice do závěru sezony. „Určitě chceme zlepšit formu, protože momentálně nehrajeme dobře. Chceme mít silný závěr sezony, protože cítíme, že v play-off můžeme být dobří. Co přišel Sveťo, střídáme se víc, ale minut je i dál dost pro všechny. Teď navíc máme problém se zdravím hráčů. Ale i když budeme kompletní, tedy s Damontem Doddem, ty minuty tam budou. Jinak krok s příchodem Sveťa nastal hlavně proto, abychom jako dlouzí mohli víc střídat a každý svoje minuty mohl odehrát v co největším nasazení a co nejkvalitněji,“ vysvětluje Puršl, podle nějž by se do Hyundai Final Four měli z marodů stihnout uzdravit O´Brien a Dodd.

 

Comments are closed.