Boj o Final-4: Opava dobyla Ústí a USK Hanou

ECHO ČTVRTFINÁLE ČESKÉHO POHÁRU První dva čtvrtfinálové duely Českého poháru patřily hostům. Opava dobyla Ústí 79-83 a vrátila mu tak předvánoční ligový výprask rovněž z ústecké palubovky a USK si dojel pro poměrně snadnou loupež na Hanou, kde rozbil oslabené domácí Olomoucko 68-89. Slezané a Sovy se tak stávají prvními účastníky Hyundai Final-4. Čtvrtfinálový program pokračuje ve středu od 17 hodin východočeským derby Svitavy – Pardubice.

Slezská odplata přišla ve finiši

Opavě se nakonec vyplatilo, že do Ústí dorazila už den před utkáním. Po více než tři čtvrtiny se však misky vah nakláněly na stranu domácích Pand. Ty vyhrály poločas 45-39 a na začátku posledního dějství vedly díky slepeným trojkám dokonce 74-63. V závěru ale Opava zvýšila agresivitu, stopnula ofenzivní zřídlo SLUNETY, které až do konce vydalo už jen 5 bodů, a v závěru se přes domácí přehnala.

Rozhodla 26 vteřin před koncem, kdy Šiřina zvýšil z šestek na 76-79. Domácí Houška pak minul trojku, jeho tým už musel faulovat, Klečka jednou šestkou zvýšil vedení Opavy na 4 body, a byť domácí Šotnar ještě trojkou snížil, do konce už zbývaly jen 3 sekundy. A Klečka se sirénou utkání trojkou uzavřel skore.

Oběma týmům se dařilo z trojkového oblouku (26/12 – 34/13), hosté byli o něco lepší na doskoku a také si mnohem víc pomohli z trestné linie (6/3 – 16/14). Domácí se opírali o Houšku (16), Faita (13), Šotnara (12) a Pecku (10), vítězové měli hned šest dvojciferů, a to Klečku (18), Gniadka (16), Bujnocha (11), Dragouna, Jurečku a Šiřinu (po 10).

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Myslím, že vyhrál šťastnější tým. Nevím jak domácí, ale my jsme do Final Four poháru strašně chtěli, svědčí o tom i fakt, že jsme sem přijeli o den dřív, čímž jsme naznačili, že to je jeden z našich postupných cílů v sezoně. Rozhodla poslední čtvrtina, kde jsme dali 27 bodů, zatímco soupeř měl otevřené střely, které nedal. Výhra v Ústí, které hraje velice dobře, se cení a já jsem rád, že jsme to prorvali zrovna ve čtvrtfinále poháru.“

Antonín Pištěcký (kouč SLUNETA Ústí): „My jsme také chtěli postoupit, tedy alespoň já určitě, nevím, jak někteří hráči. Dnes jsme neviděli žádnou basketbalovou krásu, podle mého názoru zejména první poločas byl naprosto otřesný. My se během zápasu několikrát dostali na plus devět, deset, snad i jedenáct bodů, pak ale přišla otevřená střela, ze které jsme mohli zatlouct ten poslední hřebíček do hostující rakve, ale nepovedlo se. Navíc pak přišla nějaká triviální ztráta a rychlý přechod soupeře do útoku, který jsme nebyli schopní zastavit třeba za cenu faulu, nebo prostě jakkoliv. To, že jsme prohráli, rozhodly dva faktory. První je poměr útočných doskoků 4-14 a druhý 13 našich ztrát. Pokud si hráči neuvědomí první faktor, tak prostě nebudeme vyhrávat velké zápasy, a co se ztrát týče, tak některé, a to se nechci nikoho dotknout, jsou neakceptovatelné i na úrovni druhé ligy. V součtu jsme na body z druhých šancí a na body po ztrátách míče z rychlých protiútoků prohráli 12-30 a to je odpověď na to, proč si Final Four zahraje Opava a ne my.“

Jan Švandrlík (křídlo BK Opava): „Bylo to hodně ubojované utkání, ale zachránil nás útočný doskok, který nám dal šanci naše chyby napravit, a proto postupujeme, za což jsme strašně rádi.“

Dalibor Fait (forward SLUNETA Ústí): „Rozhodl útočný doskok Opavy a také spousta takových těch míčů nikoho, balonů, které se válely na zemi, ale Opava je dokázala urvat pro sebe.“

17 sovích trojek!

Olomoucko (nadále bez Douglase) nakonec uzdravilo křídelníka Palyzu, který jako střídající za 29 minut stihl 21 bodů včetně 4 trojek, ale na lepší výsledek než na porážku o 21 bodů to nestačilo. USK patřil už úvod utkání, kdy se díky záplavě domácích ztrát dostal pod taktovkou Applebyho a Štěrby do 8bodového vedení. Pak ale Hanáci zapnuli trojkostroj a po příchodu Palyzy otočili skore, které do půle udrželo na vyrovnané hladině, což platilo ještě po 27 minutách za stavu 55-55.

To už se však Sovy nadechovaly k rozhodnému trháku. Ten odpálil pěti body Štěrba, a když domácí po celé tři minuty neodpovídali, trojky Mariče s Applebym posunuly náskok USK už na 66-55 po 30 minutách. A protože jeho trojkovod nevyschl ani poté, a domácí už skórovali jen sporadicky, Pražané si po druhé půli ovládnuté 26-44 došly pro nečekaně vysokou výhru.

Měli hned šest dvojciferných střelců – Mariče (16, trojky 10/4), Ondřeje Sehnala (13+7 asistencí), Applebyho, Proletu, Křivánka (po 13) a Štěrbu (10). Hosté pálili z pole za 57 procent a při jen 36 procentech soupeře jim tak nevadil ani o 11 menší počet pokusů (útočné doskoky 17-6 a body z druhých šancí 12-5). Jejich výstavním artiklem byly trojky (30/17, domácí 27/9). Z tábora Olomoucka se kromě Palyza dvojciferně prosadil už jen Váňa (11).