Lahůdky v boji o Final-4: Ústí na Opavu, Tuři na Beksu

PREVIEW ČTVRTFINÁLE ČESKÉHO POHÁRU Do tří dnů je rozloženo čtvrtfinále Českého poháru, jehož los svedl dohromady některé velmi zajímavé dvojice soupeřů. Dnes si to od 18 hodin v Ústí rozdá domácí SLUNETA s Opavou a oslabené Olomoucko s USK Praha, ve středu půjdou na řadu v repríze sobotního ligového derby Svitavy s Pardubicemi (17:00) a ve čtvrtek uzavře program Kolín na domácí půdě s obhájcem trofeje Nymburkem (17:45). Všechny zápasy by měl vysílat portál TVCOM.cz.

SLUNETA ÚSTÍ – BK OPAVA
úterý 21. ledna 18:00

Absence Ústí: křídlo David (kotník)

Absence Opavy: nejspíš dále power forward Kvapil a křídlo Bratčenkov

Vzájemná utkání v sezoně: 70-94 a 93-66

Jeden ze dvou nejpikantnějších duelů čtvrtfinále, kterému dodává šťávu předvánoční 27bodový sestřel Slezanů právě na ústecké palubovce. O motivaci pro hosty, kteří přijeli do dějiště bitvy dokonce den předem, tak není třeba mluvit a fanoušci se mohou těšit na pořádně třaskavý střet. Opava navíc po výpadku s třemi ligovými porážkami na přelomu roku v posledních třech utkáních opět zabrala a postupně složila Ostravu, Pardubice dokonce venku a Brno.

Pandy ovšem nebudou chtít pustit svou šanci na Hyundai Final-4 a vedeny Pavlem Houškou se pokusí na domácí úspěch se stejným soupeřem navázat. Právě Houška spolu s Čamparou a Peckou by měli být hybnou podkošovou silou SLUNETY, která by měla jejich schopností maximálně využít. Obrovský pozor si však bude muset dát na útočný doskok Opavy, která právě díky němu zametla v Pardubicích s Beksou a o totéž se nejspíš pokusí i v Ústí.

„Poslední měření sil vyznělo v náš prospěch. Opavští nechtějí nechat nic náhodě a do Ústí dorazí den předem. Sám jsem zvědav, jak moc to bude v zápase znát. My budeme chtít navázat na naši zlepšenou obranu z posledních týdnů a využít domácího prostředí k postupu do Final-4,“ zdůraznil kouč domácích Antonín Pištěcký.

Lídr jeho týmu Pavel Houška doplnil: „I když nedělní Utkání hvězd u nás v Ústí nebylo tak náročné, pro některé z nás to bude už třetí zápas ve čtyřech dnech. Naštěstí jsme nemuseli cestovat nikam daleko. Ale program je pro obě strany stejně náročný. Opava určitě přijede s jasným cílem, vrátit nám porážku z posledního zápasu, který se navíc odehrál nedávno. Její výhodou je širší rotace a naší výhodou domácí prostředí a naši fans.“

BK OLOMOUCKO – USK PRAHA
úterý 21. ledna 18:00

Absence Olomoucka: zřejmě dále power forward Douglas (není s týmem), otazník visí nad křídlem Palyzou (nemoc, nehrál ligu v sobotu v Ostravě)

Vzájemná utkání v sezoně: 90-77 a 77-84

Hanáci budou chtít na domácí půdě navázat na loňskou účast ve Final-4, jenže v možná opět dvojnásobném oslabení budou před sebou mít extrémně náročnou šichtu a všechny oči v týmu se nyní musejí upírat k nemocnému křídelníku Palyzovi, jejž by tým potřeboval co nejdřív uzdravit. Palyza by mohl nastoupit i přes absenci v nedělní All-Star Game, neboť na pohár se pro absentéry nevztahuje povinná jednozápasová stopka platná pro NBL.

USK ztratil v této sezoně první ligový souboj na Hané, doma pak ale díky guardu Applebymu otočil skore z dvojciferného manka a ve druhé půli uspěl zdvojováním Douglase. Ten teď ale soupeři bude chybět a kompletnímu USK se skýtá velká šance na Final-4. Po sobotní porážce v Kolíně má před sebou opět soupeře z vrchních pater tabulky, což mu v posledních týdnech podle dosažených výsledků vyhovuje výrazně víc. Otázkou je, zda se týmu podaří spojit kvalitní útok i obranu.

„K postupu jsme blízko a současně stejně daleko jako náš soupeř. Pohár je něco jiného než liga. Rozhodne jediný duel. Čtyřicet minut plus případné prodloužení. To jsou situace, ve kterých se nedá najít favorit. Rozhodne momentální forma. S nadsázkou lze říci, že bude důležité, jak se hráči obou týmů vyspí. My se do finálového turnaje po roce opět chceme probojovat. Tým na to sílu rozhodně má. Budeme se snažit hrát rychle a agresivně, tím můžeme USK zastavit,“ říká kouč Olomoucka Predrag Benáček.

„Největší předností našeho soupeře je kolektivní výkon. Vysokoškoláci hrají týmově, což potvrzuje skutečnost, že hned pět hráčů má dvouciferné průměry ve střelbě. Jsou nebezpeční tím, že se jejich protivník nemůže soustředit na dvě nebo tři hvězdy. Je zapotřebí pokrýt celou pětku, která je zrovna na palubovce,“ dodává trenér.

DEKSTONE TUŘI SVITAVY – BK JIP PARDUBICE
středa 22. ledna 17:00

Absence Svitav: zřejmě dále forward Matěj Svoboda

Absence Pardubic: rozehrávač Půlpán (zraněný kotník ze sobotního ligového duelu ve Svitavách)

Vzájemná utkání v sezoně: 77-78, 80-74

Podruhé za pět dnů se opět ve Svitavách utkají domácí Tuři s pardubickou Beksou, které i přes závěrečné dotažení sobotní ligový duel hodně nevyšel, když už do půle ztrácela propastných 21 bodů. Má tak co dohánět. Jenže jí bude chybět jeden z osových perimetrových hráčů Půlpán, jejž momentálně nemá kdo plnohodnotně zastoupit, a ještě větší tíha tak bude ležet na playmakeru Vyoralovi, který v sobotu začal zabírat až ve druhé půli, kdy vsítil 22 ze svých 27 bodů. Jeho aktivitu bude tým potřebovat už od prvních minut, probém však bude, že domácím se na něj bude při absenci Půlpána výrazně lépe soustředit s výpomocemi. Tuři navíc po příchodu power forwarda Svetozara Stamenkoviče navýšili svou sílu pod košem, což v sobotu proti doskakovací elitě NBL potvrdil i vyrovnaný doskok a jen 8 útočných doskoků Pardubic.

„Klíčový byl náš velmi špatný vstup. Troufnu si tvrdit, že jsme nebyli zkoncentrováni a celkově mentálně připraveni tak, abychom se udrželi v zápase. Prvních 25 minut pro nás bylo jedno velké trápení, i když je nutné zohlednit i kvalitu soupeře,“ vrátil se pardubický asistent Adam Konvalinka k sobotnímu krachu v derby.

Jeho tým bude chtít ve středu mnohem lépe eliminovat tříbodovou pabu domácích. „Ještě důležitější ale bude naše týmová obrana, postavená na kvalitní komunikaci, která nám v sobotu hodně chyběla. Dělali jsme strašně moc chyb v přebírání hráčů a v komunikaci, kdy dva naši hráči šli bránit jednoho útočníka a další soupeř zůstával sám. Pokud se nám tohle podaří eliminovat, myslím, že to bude úplně jiné utkání.“

Podle Konvalinky musí mít Beksa i mnohem lepší vstup do utkání. „Půjde o naši větší aktivitu, je potřeba trošku tvrdit muziku, protože jenom koukat na soupeře, jak hraje, je dost ubíjející. Jsem přesvědčený, že máme dostatečně zkušený tým, který už sobotní prohru hodil za hlavu a naplno se soustředí na další zápas. Se Svitavami budeme hrát v letošní sezoně ještě několikrát, takže si nemyslím, že by minulý neúspěch měl mít na náš tým negativní dopad.“

BC GEOSAN KOLÍN – ERA BASKETBALL NYMBURK
čtvrtek 23. ledna 17:45

Vzájemná utkání v sezoně: 75-106 a 75-114

Pro nymburské účastníky Utkání hvězd půjde o už čtvrtý zápas v rozmezí šesti dnů, to ale domácím Medvědům situaci proti favoritovi příliš neulehčí. Domácí tým se sice od příchodu amerického křídla Durhama, který ve svých třech ligových utkáních nešel pod 20 bodů, zvedl a vyhrál včetně poháru tři ze čtyř posledních utkání, ale sdíleně nejlepší celek aktuálního pelotonu Ligy mistrů je přece jen jiný kalibr soupeře a Nymburk si tak do Kolína pojede pro postup do Final-4.

Comments are closed.