Ve stejných rukou: Pohár pro Nymburk

Česká republika měla v letošním ročníku Ligy mistrů dva zástupce. Oba potvrdili své vydobyté pozice a hlavně nabyté zkušenosti, když se dokázali probojovat až do finálového utkání Hyundai FINAL Four, aby si to rozdali o celkové prvenství v Českém poháru. V repríze loňského ligového finále se střetli ČEZ Basketball Nymburk a BK Opava.

Opavské plány na sesazení obhájce pohárového triumfu dostaly značné trhliny už před úvodním rozskokem. Zraněnými decimovaný kádr nebyl uchráněn ani v průběhu Hyundai FINAL Four. Ve finále se musel trenér Petr Czudek obejít bez ústředního rozehrávače Jakuba Šiřiny, jenž ani ne před 24 hodinami vedl epický semifinálový obrat proti Děčínu.

I reprezentačního rozehrávače ale dokázala Opava nymburského favorita částečně zaskočit. Obhájci titulu chvíli trvalo než se vyrovnal s opavskou agresivitou a především pak úspěšností na útočné polovině. Šiřinu totiž dokonale zastoupil Václav Bujnoch, který jen za první poločas nasbíral 19 bodů. Jenže svěřenci trenéra Amiela jsou zvyklí nepanikařit. Hrou řízenou strojovým tempem si Nymburk přeci jen získal očekávaný náskok.

Opavští se sice nemohli tolik opřít o střelbu za tři body, ale jejich akcie držel nad vodou útočný doskok. Ani výšková převaha nymburského favorita nedokázala konkurovat opavské bojovnosti po každém vlastním vystřeleném projektilu. Výsledkem bylo devět útočných doskoků jen za první dvacetiminutovku.

S postupem času Nymburk přebíral stále větší iniciativu na hřišti. Opava jen těžko mohla konkurovat široké lavičce obhájce titulu. S ubývajícími silami spoléhali svěřenci trenéra Czudka stále více na střelbu za tři body. Jenže to dnes byla spíše zbraň Nymburka. Na opavské basketbalisty si navíc letos opravdu zasedla smůla. Trenér Czudek přišel o dalšího hráče, když po nezaviněném střetu utkání nedohrál Luděk Jurečka.

Nymburk si nakonec v poklidu došel pro vítězství. Jako správný kapitán navíc dvě a půl minuty před koncem překonal Pavel Pumprla stobodovou hranici. To už na svém kontě měli dost finálových minut mladíci jako Slavík a Štěpánek nebo Novotný na nymburské straně.

Nejužitečnějším hráček Hyundai FINAL Four byl zvolen Martin Peterka, který v obou zápasech podal vyrovnané výkony. Dnes byl navíc nejlepší v bilanci pobytu na hřišti s hodnotou +29.

 

ČEZ Basketball Nymburk – BK Opava 102:68 (26:26; 51:40; 77:54)
Wright a Hruban po 17, Pumprla 12, Lawrence 10, Myers 9, Bohačík 8, Benda, Peterka a Vyoral po 7, Kříž 5, Davis 3, Novotný 0 – Bujnoch a Kouřil po 19, Zbránek 7, Dragoun 6, Švandřlík a Kvapil po 4, Jurečka 3, Bukovjan, Štěpánek a Slavík po 2
TH: 27/20 – 22/14
Trojky: 10 – 6
Doskoky: 45 – 38
Zisky: 7 – 7
Ztráty: 10 – 9
Asistence: 18 – 9
Fauly: 19 – 23

 

Oren Amiel (kouč ČEZ Basketball Nymburk): „Dlouho to bylo vyrovnané proto, že Opava je dobrý tým a někdy ve finále nezáleží na tom, s kým hrajete, protože pořád jste pod tlakem, který musíte zvládnout. A my když hrajeme domácí pohár, tak se pokaždé čeká výhra. A s tím se musíme pokaždé poprat. Jsem ale rád, že po těch posledních těžkých pěti týdnech, spoustě zápasů a spoustě zklamání pořád máme kluky, kteří to dokážou odtáhnout jako lídři a dotáhnout zápas k vítězství. K němu nám pomohlo to, že jsme postupně přitáhli obranu, hráči zodpovědněji přistupovali ke krytí svých hráčů, líp jsme doskakovali a atakovali Opavu vyrážením do brejků.“

 

Petr Czudek (kouč BK Opava): „Souhlasím, že Vašek Bujnoch z toho dnes udělal zápas. My jsme nechtěli být jako ovce na porážku, chtěli jsme se soupeři postavit. Nymburk ze začátku hrál vlažně, ale když se dostal do svých otáček, bylo vidět, že je někde jinde než my. Já ale musím poděkovat klukům, že do toho dali opravdu všechno. Kvalita a potom i síly byly nicméně na straně soupeře… A pokud jde o dvě nová zranění Kuby Šiřiny ze soboty a Luďka Jurečky z dnešního zápasu, už jsem kolegovi z Nymburka říkal, že mám dvě příjmení a to druhé je Zraněný.“

 

 

Comments are closed.