Olomoucko aktivovalo své zbraně a bere bronz

Zápasu o třetí místo se často říká utkání zklamaných a podle toho i výkony týmů na obou stranách vypadají. V novojičínském Hyundai FINAL Four to ale letos neplatilo. Bronzové medaile z Českého poháru se ukázaly jako dostatečná motivaci pro BK Olomoucko i BK ARMEX Děčín, aby se oklepaly ze semifinálových neúspěchů, zregenerovaly a dnes opět předvedly to nejlepší, co v nich je.

V těžší situaci se z tohoto pohledu nacházel Děčín. Své semifinále ztratil až v koncovce a navíc měl na odpočinek o tři hodiny méně než jeho dnešní soupeř. Možná i proto Válečníci Olomoucko zaskočili aktivní hrou, tvrdou obranou a rychlými protiútoky. Díky tomu si Děčín vypracoval dvouciferné vedení.

Akcie Olomoucka držel hlavně Lukáš Palyza. Dlouho se zdálo, že turnaj Hyundai FINAL Four nezastihl v dobré formě další dva top skórery Olomoucka Dunanse a Douglase. Oba se ale chytili akcemi pro sebe tak typickými – tvrdými smečemi do koše. V tu chvíli se ukázalo, jak moc jsou pro Olomoucko důležití. Jejich aktivita začala měnit vývoj utkání.

Právě na přelomu poločasů se začala nejvíc projevovat únava Děčín. Svěřenci trenéra Budínského bez rychlého protiútoku jen těžko hledali recept na obranu soupeře. Když se navíc v ofenzivě probudil Javonte Douglas, začalo Severočechům téct do bot. Olomoucko si rychle vypracovalo desetibodový náskok a zdálo se být po zápase.

Děčínští basketbalisté ještě aktivovali nouzové energetické zásoby a především v obraně se snažili soupeři zamezit přímou cestu k bronzovým medailím. Ale už to prostě nešlo. Olomoucko hrálo na vlně. Hanáci si zkušeně hýčkali desetibodový náskok, Děčín nutili do těžkých střel a navíc sami dokázali skórovat po rychlém přechodu.

 

BK Olomoucko – BK ARMEX Děčín 86:78 (17:23; 43:45; 74:64)
Douglas 21, Palyza 19, Mikulič 12, Pelko 8, Sehnal 7, Norwa a Dunans po 6, Goga 5, Váňa 2 – Carlson 13, Kroutil a Autrey po 12, Ježek 11, Šiška 10, Pomikálek 7, Krakovič 6, Landa 4, Grunt 3, Žikla a Feštr 0
TH: 29/20 – 16/13
Trojky: 6 – 9
Doskoky: 37 – 35
Zisky: 8 – 6
Ztráty: 17 – 15
Asistence: 19 – 15
Fauly: 21 – 26

 

Pavel Budínský, BK ARMEX Děčín: „Už se asi projevila únava. Bylo vidět, že Olomoucko bylo ve druhém poločase živější. Využili svých výškových a silových parametrů. Ve hře 1 na 1 byli lepší, atakovali nás. Dávali koše ve hře 5 na 5, ale i z rychlých protiútoků po tom, co jsme nedobyli zónu nebo osobku. Naši kluci mají charakter. Na konci to bylo takové to poslední vzepětí. Turnaj tohle vyžaduje, odehrát obě utkání na maximum. To jsme odehráli, ale bohužel prohráli.“

Predrag Benáček (kouč BK Olomoucko): „Dnes jsme chtěli hrozně vyhrát a já jsem hráčům řekl, že vyhraje ten tým, který to bude chtít víc. Vyhrát toužily oba týmy, ale my jsme ve druhé půlce ukázali větší hlad po vítězství, a proto se nám to povedlo. Nebylo to o žádné taktice, jen o bojovnosti. Lepší jsme byli i zpod koše, kde udělala velkou práci i křídla Palyza s Dunansem. Chtěli jsme získat tuhle první medaili pro BK Olomoucko. A bude jich ještě víc.“

Comments are closed.