Opava vstala z mrtvých a vyzve Nymburk

Zápasy mezi Děčínem a Opavou nikdy nepostrádají zápletku a aktéři mají o motivaci postaráno. Když důležitost souboje umocní možnost vyzvat Nymburk ve finále Hyundai FINAL Four, je zaděláno na basketbalový šlágr se vším všudy.

Děčín na Opavu vlétl ve velkém stylu. Válečníci soupeře prakticky k ničemu nepustili. Svěřenci trenéra Budínského skvěle posouvali míč v útoku a vytvářeli si důležité střelecké pozice. Opavě se nedal vytknout nedostatek bojovnosti, ale hráči v modrých dresech prostě všude byli o krok později. Válečníky navíc povzbudil návrat kapitána Jakuba Krakoviče, který se na hřišti objevil poprvé od konce listopadu.

S Opavou to nevypadalo dobře. Její manko už se šplhalo ke dvaceti bodům. Vše ale zlomila první proměněná trojka. Po 16 minutách a deseti neúspěšných pokusech. Opava byla jako politá živou vodou. Z bezvýchodné situace se dostala zpět do zápasu šňůrou 10:0, kterou ukončila první poločas. A ještě jeden důležitý milník. Václav Bujnoch už po prvních dvaceti minutách atakoval double-double (13+8).

Opavské zmrtvýchvstání nezastavila ani poločasová pauza. Svěřenci Petra Czudka se rychle na soupeře dotáhli a aby to nebylo málo, získali až šestibodové vedení. Hlavní zbraně? Útočný doskok a především střelba za tři body. Zatímco za první poločas dali opavští basketbalisté tři trojky, za třetí čtvrtinu jich nasázeli pět. Jenže z dálky umí pálit i Válečníci, kteří si před poslední čtvrtinou vzali zpět vedení, i když nejtěsnější možné.

A zase ty opavské trojky. Celek psaný v zápise jako hostující, ale s prakticky domácí kulisou v zádech, vedl rychle o šest bodů. Ani to ale nestačilo. Válečníci vyrovnali a pět minut před čtvrtou sirénou se začínalo prakticky od nuly. Jenže Děčín už se do vedení nepodíval. Opava vždy byla o krůček napřed. Velkou zásluhu na tom měl Jakub Šiřina, který naplno zúročil své zkušenosti. Když to vypadalo, že bude mít Děčín výhodu posledního útoku, obral ještě před půlící čárou Autreyho Kouřil, nahrál Šiřinovi a ten po faulu Autreyho jistil jednou šestkou. Tu druhou doskočil Kvapil a upravil na končených 82:78.

BK ARMEX Děčín – BK Opava 78:82 (20:11; 42:37; 63:62)
Ježek 17, Carlson 12, Kroutil 11, Autrey a Feštr po 10, Šiška 8, Pomikálek 6, Grunt a Landa po 2, Krakovič 0 – Bujnoch 17 (12 doskoků), Šiřina 16, Kvapil a Kouřil po 13, Švandrlík 9, Dragoun a Zbránek po 7, Bukovjan, Štěpánek, Jurečka a Slavík 0
Fauly: 17 – 21

Petr Czudek, BK Opava: „Pořád si říkám, že Děčín jsou Válečníci a dají do toho hodně energie. No a my začneme jako pouťový zápas. Že to v poločase bylo jen o pět bodů, to rozhodlo. Děčín vedl o 17 bodů a my jsme byli zralí na ručník. Nebyli jsme ochotní jít do kontaktu. Ve druhé půlce už jsme byli Děčínu v bojovnosti a tvrdosti rovnocenní. Musím pochválit útočný doskok. Ten nás držel.“

Pavel Budínský, BK ARMEX Děčín: „Bylo to fantastické utkání. Pořád hrajeme proti Opavě, která letos hrála Champions League. Myslím, že zkušenosti z té soutěže, lepší individuální kvalita a rozhodnutí v klíčových okamžicích nás stály zápas. Na kluky se nezlobím. Kéž by bylo takových zápasů v takové atmosféře víc. Konec prvního poločasu byl jeden z těch těžkých momentů. Bylo tu víc opavských fanoušků a ti tlačili své hráče dopředu. Náš problém je ten, že když vedeme o deset, nemáme takovou kvalitu, abychom navýšili skóre.“