Po losu F-4: Opava chystá vendetu. A Tuři se s obhájcem poperou

LOS HYUNDAI FINAL FOUR Dnešní los Hyundai Final Four Českého poháru basketbalistů rozhodl o tom, že repríza loňského finále bude v plzeňské Městské sportovní hale možná. V prvním semifinále se v pátek 14. února od 16 hodin utkají BK Opava s USK Praha a ve druhém od 19:00 ERA Basketball Nymburk s DEKSTONE Tuři Svitavy. Poražené semifinalisty čeká v sobotu 15. února duel o bronz (15:00), vítěze pak velké finále od 18:15 před kamerami ČT. Trofej obhajuje Nymburk, který loni v Novém Jičíně ve finále zlomil Opavu.

Už dnes večer bude možné přes speciální webové stránky akce final4.cz zakoupit vstupenky na všechna čtyři utkání. Oficiální kapacita plzeňského stánku je 960 míst k sezení a další čtyři stovky k stání.

Pro Opavu bude semifinále příležitostí splatit dalšímu soupeři ligový výprask. Poté co v pohárovém čtvrtfinále vyloupila palubovku ústeckých Pand, které ji před Vánocemi vyprášily rovněž na severu Čech rozdílem 27 bodů, se nyní bude moct revanšovat Pražanům. Ti si na favorita v rámci NBL vyšlápli pro změnu po Novém roce a triumfovali dokonce o 30 bodů!

„S losem jsme spokojeni. Když už pojedeme přes celou republiku, tak aspoň máme soupeře, kterému máme co vracet. A máme taky velkou šanci se porvat o finále,“ varuje už dopředu Sovy z pražských Nuslí opavský kapitán Jakub Šiřina.

Ten už v lize nějaký ten pátek válčí, a proto si plzeňské prostředí ještě dobře pamatuje z dvouletky 2010-12, kdy Lokomotiva poprvé ve svých dějinách zakusila NBL. Aktuálně je tým osmý v západní skupině první ligy, tedy v druhé nejvyšší soutěži.

„Doufám, že přijde aspoň plná hala, když už pocestujeme tak daleko,“ vyzývá plzeňskou sportovní veřejnost reprezentační rozehrávač.

Ani na pražské Folimance ale na los nežehrají. „Dopadlo to určitě pozitivně. Osobně jsem si Opavu do semifinále přál. Hlavním faktorem utkání bude, že ani jeden tým nebude mít výhodu domácího prostředí, čímž je zápas naprosto otevřený. Pro nás je velkým úspěchem, že jsme se do Final Four vrátili po nějakých devíti letech. Dalším cílem bude vybojovat medaili. V semifinále určitě chceme uspět,“ hodil Slezanům rukavici rozehrávač Ondřej Sehnal.

„My jsme měli jediné přání – nehrát v semifinále s Nymburkem, což se povedlo. Výhoda takového turnaje je, že se hraje na neutrální půdě, což je vždycky osvěžení. Těžko se odhaduje, jaká bude forma, ale opět po devíti letech bychom chtěli přivézt na Folimanku pohárovou medaili. Jistě je otázka, zda v pátek ve čtyři hodiny přijde do haly dostatek diváků, na druhou stranu chápeme, že nejde dopředu naplánovat, které kluby v pavouku soutěže zůstanou až do konce, aby se tomu přizpůsobilo i dějiště Final Four. Nicméně věříme, že se organizátorům turnaj podaří připravit skvěle tak jako pokaždé, a diváci si najdou cestu na elitní basketbal,“ nahlédl Final Four i z jiné stránky soví manažer Michal Šob.

Ve Svitavách berou fakt, že dostali nejtěžšího možného soupeře, sportovně. I když Tuři by si mohli stěžovat na nemalou porci smůly, neboť dva roky zpátky při premiérové účasti ve Final Four, navíc na domácí půdě, Nymburk „vyfasovali“ rovněž.

„Máme dvě možnosti – stěžovat si, že nám los nebyl opět nakloněn, anebo nechat na palubovce naprosto všechno a prát se o vítězství. My zvolíme bez debat tu druhou variantu. Kvality Nymburka není třeba zdůrazňovat. V domácí lize je naprosto dominantní již spoustu let a momentálně odvádí skvělou práci i v Lize mistrů. My se ale budeme snažit udělat vše pro to, aby Nymburk vítězství v poháru tento rok neobhájil,“ vyhlásil kouč Turů Lukáš Pivoda.

„Naše vyhlídky nejsou nejlepší. Nymburk prokazuje vysokou kvalitu v Lize mistrů a v semifinálovém utkání bude favoritem. My ale půjdeme do zápasu naplno, pokusíme se překvapit a postoupit do finále,“ dodal neméně bojovně i rozehrávač Roman Marko.

Polabané tradičně příliš neřešili, kdo je bude v semifinále čekat. „Stejně musíme porazit všechny soupeře, protože chceme trofej. Osobně udělám vše pro to, abych pomohl týmu postoupit přes Svitavy do finále a pak zdolat i dalšího soupeře,“ pravil centr obhájců Zach Hankins, jehož Nymburk jasně vyhrál oba vzájemné zápasy se Svitavami v letošní základní části Kooperativa NBL.

„Do Plzně se těšíme. Vyhrát pohár je jeden z našich cílů, takže nehodláme dopustit nějaké zaváhání, protože víme, že pohár je zrádný, jelikož není prostor na nápravu,“ doplnil Hankinsův podkošový kolega Martin Peterka.

Podle svitavského trenéra Pivody je dobře, že se vrcholový basketbal dostane i do západních Čech. „Může to pomoci propagaci basketbalu v regionu a pro účastnící se týmy to bude určité zpestření a navštívení krásného města, jakým je Plzeň.“

„Díky Final Four se basket dostane i do západních Čech, kde momentálně nemají v nejvyšší mužské soutěži zastoupení. Vnímám to jako skvělý způsob propagace basketbalu a doufám, že na všechna utkání bude plná hala,“ těší se i Roman Marko.

Comments are closed.